הכסף האירופי מתחיל לזרום לאירן

סגן שר אירני הודיע כי ארצו כבר חתמה על עסקאות יקרות עם חברות אירופיות, שהחליטו להשקיע במדינה לאחר הסכם הגרעין. רוחאני המשיך את חגיגות הניצחון ועקץ את מבקריו: "איך אפשר להיות אירני ולא להריע לצוות המשא ומתן?"

חיזוק לכלכלה האירנית

תום עידן הסנקציות: בכיר בממשל האירני הודיע היום (חמישי) כי טהרן סיכמה עם חברות אירופיות על השקעות נרחבות בכלכלה האירנית. לדבריו, מדינות האיחוד התחייבו להשקיע שני מיליארד דולרים בשלב הראשוני - ולהזניק את הכלכלה של הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוחמד ח'זאי, סגן שר הכלכלה של אירן, אמר כי מדובר בעסקאות שנובעות מהסכם הגרעין שנחתם בין אירן למעצמות. "אנחנו עדים לחזרת המשקיעים האירופיים, חלק מהמגעים כבר הבשילו", טען סגן השר במהלך מסיבת עיתונאים לקידום הסחר עם האיחוד האירופי.

לדבריו, הממשל האירני העניק לחברות האירופיות רישיונות להשקעה. "בשבועות האחרונים כבר אישרנו פרויקטים בשווי של כשני מיליארד דולרים", הוסיף חז'אי - שלא ציין באילו חברות מדובר. במקביל, הודיעה פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, כי תבקר באירן בשבוע הבא.

גם הנשיא האירני רוחאני התייחס היום להסכם הגרעין במהלך כנס רפואי והגדיר אותו כ"כדף חדש בהיסטוריה שלנו". לדבריו, ההסכם הרשמי שהושג בחודש שעבר "הרבה יותר יעיל מהוויכוח הפנימי" - ובכך כיוון לבכירי משמרות המהפכה שתקפו את העסקה וטענו שהיא מסכנת את ביטחון המדינה.

"איך אזרח אירני יכול שלא לעודד את צוות ניהול המשא ומתן שלנו", הוסיף רוחאני שהחמיא לשר החוץ זריף ולראש הארגון האירני לאנרגיה אטומית סאלחי. השניים שנכחו באולם זכו למחיאות כפיים. הנשיא הדגיש כי ההסכם "משקף את רצון העם" שבחר בו לתפקיד לפני כשנתיים. למרות האופטימיות, המנהיג העליון חמינאי סירב לברך על ההסכם אלא הצהיר כי יבחן את הנושא לעומק.