הסרטון המתעד את אליזבת' מצדיעה במועל יד הופץ בטעות ע"י ארמון בקינגהאם?

סערה מתחוללת בממלכה בימים האחרונים בעקבות הפצת תמונות בהן נראית המלכה אליזבת' בילדותה כשהיא מצדיעה במועל יד. כעת מתברר כי ככל הנראה המקור לדליפה הוא טעות אנוש של גורם בארמון עצמו

מסתמן: מקור הפצת הסרטון - טעות אנוש (הסאן מתוך סקיי ניוז)

הסרטון שצולם ב-1933 בו נראית מלכת בריטניה אליזבת' השנייה כשהיא ובני משפחתה מצדיעים במועל יד חולל סערה בממלכה ובעולם. בארמון בקינגהאם מיהרו לפתוח בבירור במטרה לאתר את האחראי לדליפת הסרטון, אולם כעת מתברר כי ככל הנראה גורמים בארמון שחררו בטעות את הצילומים בעצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בשבוע שעבר חשף הצהובון הבריטי "סאן" את צילומי הווידאו הנדירים בהם נראית המלכה אליזבת' בגיל שבע, כשהיא מצדיעה במועל יד יחד עם אחותה, אמה ודודה. בסרטון הקצר, שאורכו 17 שניות בלבד, נראית המלכה האם כשהיא מניפה ידה בתנועת מועל יד, ולאחר מכן מחקה אליזבת' את אמה.

בעקבות פרסום הצילומים איים בית המלוכה בנקיטת צעדים משפטיים נגד מדליף הסרטון, אך כעת מתברר כי מקור הדליפה הוא בטעות שביצע גורם בבית המלוכה, שככל הנראה העניק גישה לחומרי גלם מארכיון הארמון ליוצרי סרט תיעודי. חלק אחר מאותו סרטון אף הופיע בשנה שעברה בתערוכה שעסקה במשפחת המלוכה.

"הסרטון הוצא מהקשרו" (רויטרס)


קטע קצר בו מתראיינות המלכה אליזבת' ואחותה מרגרט מספר שניות לאחר שביצעו הצדעה במועל יד נכלל בתערוכה שנערכה בארמון בקינגהאם. "סביר להניח כי הצילומים השנויים במחלוקת הועברו ליוצרי הסרט התיעודי, ומשם הגיעו לידי הצהובון" דיווח ה"טלגרף" הבריטי.

דובר מטעם בית המלוכה אמר כי "מתנהלת חקירה בנושא, ואנו הולכים לברר את מקור הדליפה, אולם אין בכוונתנו למסור מידע נוסף עד שתסתיים הבדיקה". עם זאת, מומחים שונים מחזקים את ההערכה כי הסרטון הופץ בטעות ולא נגנב מארכיון בית המלוכה.

בהצהרה שפרסם בית המלוכה מיד עם פרסום הסרטון נכתב כי "אנו מאוכזבים מפרסום והפצת הסרטון, שצולם לפני שמונה עשורים". "מרבית האנשים שיצפו בצילומים יבינו את ההקשר והזמן שלהם".

עוד נמסר מהארמון כי "ניתן לראות את בני המשפחה משחקים, ומחקים מחווה נפוצה שראו באותה עת בדיווחים חדשותיים. אף אחד לא יכול היה לצפות כיצד תתפתח ההיסטוריה, ועל כן הניסיון להסיק מסקנות שונות מהסרטון הוא מטעה ושגוי".