מה הכי מפחיד את העולם? המערב חושש מדאע"ש, ארה"ב וישראל מהגרעין האירני

נתוני סקר חדש שהוצגו ב"גרדיאן" הבריטי חושפים ממה הכי חוששים אזרחי העולם. הרוב השיבו כי שינויי האקלים שעלולים לגרום לאסונות הכי מדאיגים, אלא שבחלוקה למדינות - עולה כי כל אומה חוששת יותר מאיום אחר: מי הכי חושש מארגון המדינה האסלאמית? מי המדינה שהכי פוחדת מאירן גרעינית? ואת מי הכי מדאיגה הכלכלה?

במציאות בה הטרור מתגבר, תנאי האקלים הופכים קיצוניים יותר ויותר והעתיד הכלכלי לא ברור, למיליארדים החיים על כדור הארץ יש הרבה סיבות לחשוש מהעתיד. אלא שלא כולם פוחדים מאותו הדבר: בכל מדינה על פני הגלובוס מודאגים באופן שונה מהאיומים השונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בסקר חדש שנתוניו פורסמו ב"גרדיאן" הבריטי, הוצגו לנשאלים מ-40 מדינות מספר איומים - והם השיבו ממה הם הכי חוששים: מפעילות ארגון הטרור שמטיל אימה על העולם - דאע"ש, דרך שינויי האקלים, אי יציבות כלכלית, פיגועי סייבר - וגם איום הגרעין האירני.

ארה"ב וישראל הכי חוששות מהגרעין האירני (רויטרס)


גם אחרי הסכם הגרעין, ארצות הברית היא המדינה שחוששת הכי הרבה מהתחמשות אפשרית של אירן בנשק גרעיני. ישראל היא המדינה השנייה שהכי חוששת מאירן - כשסוגיית הגרעין היא למעשה זו שמרתיעה את הישראלים יותר מכל דבר אחר. במקום השלישי במדד הפחד מאירן: ספרד.

לא כלכלה ולא סייבר

וממה עוד חוששים כאן בארץ? אחרי האיום האירני שדורג במקום הראשון, השיבו 44% מהנשאלים בישראל שהם נרתעים מדאע"ש. קרוב לשליש ענו כי אי היציבות הכלכלית העולמית מדאיגה אותם, ופחות מ-20% חוששים מאיום הסייבר.

כששאלו את הפלסטינים מה הכי מפחיד אותם, רובם הגדול השיבו כי הם חוששים מדאע"ש, שכמה ארגונים המזוהים עמו כבר פעילים ברצועת עזה. לאחר מכן דירגו הפלסטינים את שינויי האקלים וחשש מאי יציבות כלכלית כאיומים הכי מרתיעים מבחינתם. רק 17% מהם חוששים מאירן.

המערב חרד מדאע"ש (רויטרס)


לחשש הפלסטיני מדאע"ש מצטרפת גם לבנון, שדורגה כמדינה שהכי פוחדת מארגון הטרור שכבר עושה שמות בעירק ובסוריה - המדינה השכנה המדממת. הספרדים הם השניים שהכי חוששים מדאע"ש ואחריהם - תושבי קוריאה הדרומית ואזרחי יפן - ששניים מהם נרצחו בידי פעילי הארגון. הבריטים והגרמנים ציינו את דאע"ש כאיום שהכי מפחיד אותם - וכמותם גם תושבי אוסטרליה הרחוקה.

תושבי רוסיה הכי מודאגים מהמצב הכלכלי, בעוד שתושבי גאנה שבאפריקה דורגו כראשונים בעולם שהכי חוששים מאי היציבות הכלכלית העולמית. אחריהם - אזרחי ספרד שחוותה משבר כלכלי לא פשוט ואוגנדה הענייה, הכי מודאגים מהכלכלה.

הסינים לא ממש פוחדים

תושבי סין כנראה מרגישים בטוחים מאוד לחיות במדינתם, כיוון שהביעו חשש באחוזים נמוכים למדי מכלל האיומים שהוצגו בפניהם. ובכל זאת - הסוגיה הכי מדאיגה מבחינתם היא שינויי האקלים. גם הטורקים ציינו את הסוגיה הזו כמרתיעה אותם יותר מכל איום אחר.

למעשה, שינויי האקלים ותנאי מזג אוויר קיצוניים שעלולים להביא עמם אסונות רבי נפגעים כמו רעידות אדמה, גלי צונאמי, הצפות, שריפות ושלל תופעות טבע הרסניות אחרות הם הדבר שהכי מדאיג את אזרחי העולם.

שינויי האקלים הכי מדאיגים את העולם (רויטרס)


בחלוקה למדינות, ניתן להבחין כי הסוגיה הזו מדאיגה בעיקר אומות המצויות ביבשת אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית. בורקינה פאסו, ברזיל ופרו דורגו בראש רשימת המדינות שהכי חוששות משינויי האקלים.

קטגוריות נוספות שהוצגו בסקר כאיומים הן הקונפליקט מול רוסיה והמחלוקות טריטוריאליות מול סין. בקטגוריות אלה הביעו דאגה מדינות שאיומים אלה נוגעים אליהן כמו אוקראינה פולין וגם ארה"ב במקרה הרוסי, ובמקרה הסיני - וייטנאם, הפיליפינים ויפן.