במועל יד: הסקנדלים של בית המלוכה הבריטי

הסרטון השנוי במחלוקת של המלכה אליזבת' שפורסם היום הוא רק חלק משורה של פרשיות שקשרו את ארמון בקינגהאם לגרמניה הנאצית. מהקשר בין אדוארד ואדולף היטלר ועד הנסיך הארי במדי נאצי. ההסתבכויות

היטלר, אדוארד וסימפסון במינכן, 1937 (דיילי מייל)

הסרטון השערורייתי של מלכת אנגליה אליזבת' השנייה שבו היא נראית מצדיעה במועל יד, אינו השערורייה הראשונה שבה מסתבכת משפחת המלוכה. לאורך השנים נקשרו גם שמותיהם של חלק מקרוביה ובני משפחתה של המלכה בפרשיות הקשורות לתמיכה או הבעת אמפתיה כלפי המשטר הנאצי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלבד המלכה אליזבת', שהייתה אז בת שבע בלבד, הצטלמו בסרטון גם אחותה מרגרט אמה ודודהּ - הנסיך אדוארד. לא בכדי הנסיך נראה בתיעוד כשהוא מעודד את אחייניותיו להצדיע במועל יד, שנים ספורות לפני שנפגש עם אדולף היטלר במינכן.

בארמון בקינגהם הגיבו היום בזעם לאור פרסום הסרטון שצולם בשנות ה-30. "מאכזב לגלות שסרט שצולם לפני שמונה עשורים והופיע באוסף הסרטונים של המלכה נוצל בצורה כזו", אמר דובר מטעם משפחת המלוכה.

מנגד, העורך הראשי של הצהובון הבריטי סטיג אבל אמר כי "זהו מעניינו של הציבור לגלות ולדעת על הסרטון ההיסטורי הזה". סטיג אבל גם יצא להגנת עורכי ה"סאן", שבחרו בכותרת המרמזת על תמיכת בית המלוכה בהיטלר. "אני חושב שהסיקור בכללותו משקף את ההקשר התרבותי הנכון", ציין העורך.

הקשר בין אדוארד ואדולף היטלר

בשנת 1936 הפך הנסיך אדוארד למלך אנגליה לאחר מות אביו וכונה המלך אדוארד השמיני. עוד באותה שנה הוא פרש מכס המלוכה בשל רצונו להתחתן עם אהובתו האמריקנית ווליס סימפסון. כבר עם עלייתו למלכות, סיפר אדוארד על אהדתו לנאצים וכיצד הוא רואה בהיטלר בן ברית אפשרי עבור הממלכה הבריטית.

כשנה לאחר שהתפטר מתפקידו כמלך אנגליה, נסעו אדוארד וסימפסון לפגישה מיוחדת עם היטלר, על אף הקשר העוין בין גרמניה הנאצית ובריטניה. תיעוד הפגישה בין היטלר, אדוארד וסימפסון, שעורר סערה בממלכה, המחיש את הקשר המיוחד של המלך לשעבר עם האידיאולוגיה הנאצית.

הארי במדי חייל נאצי

70 שנים מאוחר יותר, הממלכה סערה שוב: הפעם הייתה זו תמונתו של הנסיך הארי, שצולם חוגג במסיבת תחפושות בתלבושת של חייל נאצי. התמונה, שפורסמה על השער הראשי של העיתון הבריטי "סאן" בשנת 2005, גרמה לזעזוע בבריטניה ופתחה את כותרות מהדורות החדשות בממלכה.

הנסיך הארי בכותרת של עיתון ה"סאן", 2005

בתמונה נראה הארי במדי חייל נאצי, כשצלב קרס מתנוסס על זרועו השמאלית ותג של הוורמאכט (צבא הקבע הנאצי) על הצווארו. בנוסף תועד הנסיך מחזיק משקה חריף ומעשן סיגריה. "אני מצטער אם גרמתי עוגמת נפש או מבוכה למישהו", כתב הארי בהתנצלות רשמית שפרסם לאחר התקרית. "זו הייתה בחירה טיפשית לתחפושת, ואני מתנצל".