אובמה עונה למבקריו: "אין מישהו שפעל כמוני למנוע מאירן נשק גרעיני"

ימים לאחר חתימת ההסכם ההיסטורי בין אירן למעצמות, משיב היום הנשיא האמריקני למתנגדי הסכם הגרעין ואומר כי ההסכם עדיף על פני מלחמה נוספת שהייתה פורצת באזור: "ההסכם מרחיק את אירן מפצצה גרעינית. הוא מאפשר לנו לפקח על מתקני הגרעין של אירן 24 שעות ביממה"

"אין מי שפעל כמוני נגד הגרעין האירני" (רויטרס)

"אף אחד לא פעל כמוני למנוע מאירן גרעין. הסכם עדיף על מלחמה": ימים לאחר חתימת הסכם הגרעין בין אירן למעצמות, התייחס היום (שבת) נשיא ארה"ב ברק אובמה למהלך ההיסטורי, הדגיש את חשיבותו של הצעד הדיפלומטי שהושג לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן - ודחה את דברי הביקורת שהושמעו נגדו ונגד ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה השבועית שלו לכלי התקשורת אמר אובמה כי לו לא היה מושג הסכם "היינו עומדים בפני מלחמה נוספת במזרח התיכון, שהוא אחד האזורים הנפיצים ביותר בעולם".

לדבריו של הנשיא האמריקני, "ההסכם הזה משיג תוצאה טובה שמרחיקה את אירן מפיתוח פצצה גרעינית. הודות לו, חל על אירן איסור קבוע לפתח נשק גרעיני. ההסכם מאפשר לנו לפקח על הנעשה במתקני הגרעין של אירן במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. לא הסכמנו לקבל הסכם רע - וקיבלנו הסכם שענה על כל דרישותינו".

אם אירן תפר את ההסכם - הסנקציות יחזרו

עוד הדגיש אובמה כי במידה ואירן לא תעמוד בתנאים עליהם התחייבה במסגרת ההסכם - יהיו לכך השלכות: "אם אירן תפר את התחייבויותיה, הסנקציות הקשות שהטלנו על הכלכלה האירנית וגרמו לה לנזק גדול ושבכלל הובילו להסכם הזה, הן יוטלו שוב".

"ההסכם יאפשר פיקוח שוטף על מתקני הגרעין" (רויטרס)


הנשיא האמריקני הבהיר כי ההסכם אינו מספק מענה לאיומי אירן על המדינות הסמוכות לה במזרח התיכון, אבל הדגיש כי הוא היחיד שעשה הכי הרבה על מנת למנוע ממנה לאיים בנשק גרעיני על האזור: "עשיתי יותר משכל אחד אחר עשה כדי להבטיח שאירן לא תשיג נשק גרעיני".