דרך חדשה ביחסים? באירן ממשיכים לאיים על המערב

ימים לאחר החתימה על הסכם הגרעין ההיסטורי בין אירן למעצמות, נראה שדבר לא השתנה בצמרת הממשל בטהרן. המנהיג העליון עלי חמינאי איים היום כי במקרה של מלחמה "ארה"ב תושפל" והבהיר כי מדיניותה של אירן לא תשתנה: "נמשיך לסייע לבעלות בריתנו במזרח התיכון". על הכוונה לפתח נשק גרעיני אמר: "הדת אוסרת עיסוק בכך"

דרך חדשה ביחסים עם המערב? באירן ממשיכים לאיים: רק לפני כמה ימים נחתם הסכם הגרעין ההיסטורי בין אירן למעצמות שמסמן דרך חדשה ביחסים בין הרפובליקה האיסלמית למערב - אלא שלמרות ההבנות, נראה שדבר לא השתנה - והרטוריקה הלוחמנית והתוקפנית של אירן נותרה כשהייתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום שנשא מנהיגה הרוחני העליון של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, לרגל חג עיד אל-פיטר, הוא הצהיר כי למרות הסכם הגרעין שהושג, יחסה של ארצו לארצות הברית ה"יהירה" - כך להגדרתו, לא צפוי להשתנות.

"מדיניותה של אירן במזרח התיכון שונה לגמרי מזו של ארצות הברית והיא לא תשתנה", הצהיר חמינאי והוסיף כי טהרן לא תנהל עם וושינגטון מגעים לשינוי מדיניותה באזור - ותמשיך לממן את בנות בריתה. "לעולם לא נפסיק לסייע לידידינו בפלסטין, תימן, סוריה, עירק, בחריין ולבנון", הבהיר.

הרטוריקה הלוחמנית לא פוסקת (רויטרס)

 
לדבריו, די בקריאות 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל' שנשמעו השבוע ברחובות אירן כחלק ממפגן תמיכה בפלסטינים, כדי להבין מה חושבים האירנים על ארצות הברית ובעלות בריתה.

חמינאי לא הסתפק בכך - ושלח איום ישיר לעבר וושינגטון: "אירן לא מעוניינת במלחמה עם אמריקה", הבהיר, "אבל אם היא תותקף - ארצות הברית תושפל".

"נשק גרעיני? הדת אוסרת עלינו להתעסק עם זה"

מנהיגה הרוחני של אירן התייחס להאשמות לפיהן משטרו מנסה לפתח נשק גרעיני - ודחה אותן מכל וכל: "האמריקנים אמרו שבהסכם הם מנעו מאיתנו לפתח נשק גרעיני. הם יודעים שזה לא נכון, כי גרעין זה משהו שמנוגד לדת האסלאם. נשק גרעיני זה דבר שמנוגד לחוק האסלאמי, ולא היה לכך כל קשר לשיחות שקיימנו עם המערב".

"האסלאם אוסר על שימוש בגרעין" (רויטרס)

עוד אמר חמינאי כי יבקש מבכירי הממשל באירן לבחון מחדש את סעיפי הסכם הגרעין שנחתם על מנת להבטיח כי כל העקרונות של אירן ממומשים במסגרתו: "האמריקנים רצו להגיע למצב שבו אירן תיכנע, אבל זה לא קרה".