הצצה למנהרה בה נמלט ברון הסמים המקסיקני מהכלא

בימים האחרונים כל מקסיקו תוהה איך הצליח "אל צ'אפו", סוחר הסמים המסוכן, להימלט מתוך הכלא המאובטח ולברוח. כעת נחשפת השיטה בה ברח - והצילומים מהשניות האחרונות בהן נקלטה דמותו במצלמות האבטחה

שביל הבריחה נחשף לעיני המצלמות: כבר ארבעה ימים מחפשות הרשויות במקסיקו אחר העבריין המקסיקני הבכיר חואקין "אל צ'אפו" גוזמן, שנמלט מהכלא בפעם השנייה. כעת נחשפת המנהרה אותה חפר ודרכה ברח - וגם האופנוע ששימש למילוט מהכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הרשויות פרסמו את סרטוני מצלמות האבטחה מהכלא בהן נראה גוזמן ברגעים שלפני ההימלטות. בסרטון נראה גוזמן מתהלך בחדרו, מסתכל לכל הכיוונים, מתיישב על מיטתו ואז נעלם מטווח הראייה מאחורי קיר המחיצה הסמוך למקלחת - קיר בגובה 50 סנטימטרים בלבד.

מתברר כי זו הייתה אחת משתי הנקודות היחידות בחדרו שלא נקלטו בעין המצלמות. "הוא החליף נעליים והלך לכיוון המקלחת - אי אפשר לראות בדיוק מה הוא עושה", אמר מנוטה אלחנדרו רובידו, מפקד שירותי הביטחון הלאומי.

רובידו הוסיף כי התנהגותו של "אל צ'אפו" הייתה נורמלית לפני היעלמותו. כמו כן סיפר כי "הנקודות העיוורות" בכלא נועדו לאפשר לגוזמן פרטיות בזמן שהוא מתרחץ ולהסתיר את פלג גופו התחתון.

ברח מנחת זרועו של החוק. גוזמן, ארכיון (רויטרס)

סוהרים נחקרו בחשד שידעו על הבריחה

ואיך נראית המנהרה דרכה ברח ברון הסמים? מדובר בפתח של חצי מטר על חצי מטר בתוך התא, באזור המקלחת. מתוך הפתח יורד סולם שמוביל למנהרה הנמצאת 10 מטרים מתחת לאדמה.

על פי ההערכות, גוזמן, או מישהו מטעמו, חפר את המנהרה הארוכה מחוץ לכלא המאובטח במשך כשנה. הרשויות עדכנו כי מדובר במנהרה נמוכה יחסית - 1.7 מטרים גובה וברוחב של כ-70 סנטימטרים - שהתאימה למידותיו המצומצמות של גוזמן.

בתוך המנהרה נמצא אופנוע שהונח על פסים: במשטרה המקומית הסבירו כי האופנוע לא שימש למילוט של גוזמן עצמו אלא ככל הנראה להובלת עפר וכלים במהלך החפירות. המנהרה מובילה לבסוף לבית בנוי למחצה. עבודות הבנייה נמשכו זמן רב ושימשו למעשה למסווה עבור תכנית ההימלטות.

בחקירה התגלה כי השוטרים לא חיפשו אחר מנהרות ולא חשדו שגוזמן מסה לברוח. הנשיא נייטו אמר כי עדיין נבדקת האפשרות לפיה חלק מהסוהרים ידעו, ולפחות 18 מהם נחקרו עד כה ועלה חשד לשיתוף פעולה מצידם. "כל כוחות הביטחון של מקסיקו פועלים בתיאום כדי לעצור אותו", הוסיף רובידו.