טהרן חוגגת: מוזיקה, שלטים ופקקים

המוני אירנים יצאו לרחובות לברך את המנהיג רוחאני על הסכם הגרעין שיסיר את הסנקציות שחונקות את המדינה. מוזיקה בעוצמה גבוהה בקעה מהמכוניות, צעירים סימנו "וי" בידיהם ואפילו השוטרים הצטרפו לחגיגה‎

שמחה ברחובות טהרן: כשהם עטופים בדגלי אירן ומניפים פוסטרים של רוחאני, מריעים, צופרים, רוקדים ברחובות ומחלקים ממתקים לעוברים והשבים, יצאו אמש (שלישי) המוני אירנים לחגוג את הסכם הגרעין ההיסטורי בין מדינתם למעצמות. הסכם שאמור לשים קץ לשנים של סנקציות כלכליות ועשורים של בידוד בינלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רוחאני, תודה!", צעקו צעירים וסימנו בידם "וי" לאות ניצחון. כמה חוגגים נשאו שלטים שעליהן נכתב "לעולם אל תוותרו על התקווה" – סלוגן שמזוהה עם מיר-חוסיין מוסאווי, אחד משני מנהיגי האופוזיציה האירנית שהושם במעצר בית ב-2011 אחרי שהנהיג הפגנות שדוכאו על ידי המשטר.

בצפון טהרן השמיעו נהגים ממערכות השמע שבמכוניותיהם מוזיקה בעוצמה גבוהה – לאות שמחה על ההתפתחות הדרמטית. תושבים סיפרו כי כוחות הביטחון העלימו עין מהחגיגות הלא שגרתיות, וכמה שוטרים אפילו הצטרפו לחוגגים. דובר משטרת טהרן אמר כי הרשויות לא יתערבו בחגיגות "כל עוד לא יופר הסדר הציבורי וסמלים דתיים לא יחוללו".

צופרים ברחובות

"לעולם אל תוותרו על התקווה" (טוויטר)

"הצעד הראשון בדרך להיות חָבֵרה בעולם"

במשך החודשים האחרונים עקבו מיליוני אזרחים ברפובליקה האסלאמית בדאגה ובתקווה אחר השיחות האינטנסיביות בין הצדדים שהגיעו לשיאן שלשום ואתמול בווינה – עם ההכרזה על חתימת ההסכם. חייהם, כך הם מקווים, יהיו מעתה יציבים וקלים יותר.

"זהו הצעד הראשון לקראת הפיכה לחָבֵרה בעולם", אמרה בהאר גורבאני, עקרת בית בת 36 מאיספהאן. "אני חושבת שההישג הגדול ביותר בעסקת הגרעין הוא הניצחון ההגיוני והדיאלוג על פני חרחורי המלחמה והאלימות".

בהרוז ג'נפדה, מרצה במוסד חינוכי, אמר לסוכנות רויטרס: "עכשיו אנשים יכולים להביט נכוחה בתוצאות ההצבעה שלהם. רוחאני הבטיח בקמפיין הבחירות שלו לפתור את נושא הגרעין, אנשים בחרו בו והוא הצליח להציל את אירן מהסנקציות ומאיום המלחמה. זה מפיח תקווה ואתה מרגיש שיש לך השפעה".

אלא שההתלהבות שאוחזת ברבבות בטהרן היא לא מנת חלקם של כולם. נאסים, מעצב גרפי בן 42 שנאבק כדי לגמור את החודש, אמר כי הוא לא מעוניין להצטרף לחוגגים עד שחייו שלו לא ישתפרו. "לא יצאתי לרחובות", אמר. "זה כמו חגיגות גמר הגביע העולמי. כבישי טהרן מלאים במכוניות יוקרה. זה האפקט של הסנקציות: מי שהיה לו התעשר עוד יותר, והעניים נשארו עניים".