בשל זיהום האוויר: פריז מורידה את מהירות הנסיעה בכבישים

בעיר האורות נאלצו לנקוט צעדי חירום להגבלת התנועה בכבישים, זאת לאחר שאחוזי זיהום האוויר בעיר עברו אפילו את שנגחאי. בין הצעדים שננקטו: איסור כניסת מכוניות שאינן מונעות בגז או בחשמל, היתר נסיעה למכוניות בעלות לוחית זיהוי מיוחדת ולכלי רכב שבהם 3 נוסעים, וכן נסיעה ב-20 קמ"ש בלבד

בעקבות זיהום האוויר - פריז מורידה הילוך: בבירת צרפת נאלצו לנקוט צעדי חירום בכל הקשור לתחבורה בכדי למנוע כניסתם של חצי מכלי הרכב לכבישי העיר. הסיבה: ענן אבק שאופף את עיר האורות ועלול לגרום לנזק סביבתי חמור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעירייה הוחלט לאפשר רק למכוניות שמונעות באמצעות גז או חשמל, או לחלופין כאלו שעליהן לוחית זיהוי מיוחדת, לנסוע בכבישי העיר. כמו כן אושרה כניסתם של כלי רכב בהם יש לפחות שלושה נוסעים ל-22 האזורים בעיר. הצעדים הללו ננקטו למשך תקופה קצובה שמועד סיומה טרם נקבע, במטרה להפחית את כמות הגזים הנפלטים מכלי הרכב בכדי להפחית את זיהום האוויר החמור ממילא.

בפריז החליטו גם להגביל את מהירות הנסיעה ל-20 קמ"ש, הגבלה שעליה יפקחו 750 שוטרים מיוחדים שגויסו למטרה ומוצבים בדרכים כבר מהשעה 05:30 בבוקר. מי שנתפס היום בעיר נוסע במהירות גבוהה יותר, צפוי לשלם קנס בגובה 22 אירו. לעומת זאת, הנסיעה בתחבורה הציבורית היום - בחינם.

על פי הנתונים שנאספו - זיהום האוויר הפך לחמור וקשה לנשימה בשבוע האחרון. התושבים בעיר דיווחו כי הערפיח שמעל העיר נעשה סמיך לאחרונה, עד כדי כך שקשה לנשום בעיר. מגדל אייפל, סמלה של בירת צרפת - נעלם בתוך ענן האבק, והאורות - נעשו מעומעמים. על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, רמת זיהום האוויר שנמדדה השבוע בעיר עלתה על זו שבעיר שבדרך כלל מחזיקה בתואר "העיר המזוהמת בעולם" - שנגחאי.

מהירות הנסיעה הוגבלה, פריז (רויטרס)

"אפשר סוף סוף לנשום"

בעקבות שורת הצעדים שנקטו בעיריית פריז, התושבים, הנוסעים, הולכי הרגל ורוכבי האופניים אמרו שהשינוי בהחלט מורגש, הן בזיהום האוויר, והן מבחינת עומסי התנועה. "זה כל כך רגוע הבוקר, איזה הבדל" אמרה רוזה, תושבת העיר. "אפשר סוף סוף לנשום", הוסיפה בחיוך. על פי הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים, שורת ההגבלות הביאה להפחתת הגזים באוויר.

העירייה נקטה בצעדים מסוג זה פעמיים בעבר, לראשונה ב-1997 ובפעם השנייה בשנה שעברה, גם אז בסוף חודש מרס. המומחים טוענים שהבעיה נגרמה על ידי ריבוי פחמן חד חמצני וחלקיקים רעילים שנפלטים מכלי רכב, כמו גם היעדר רוח לפיזור את הגזים המזהמים או תנאים מטאורולוגיים אחרים שיכולים להקל על המצב.

"צעדי החירום - הכרחיים"

מרטין פיטז' צלם גרמני שמתגורר בפריז, הסביר שהוא בקושי מצליח לנשום בבקרים האחרונים בזמן שהוא רוכב על אופניים לעבודה. "הזיהום מאוד בולט ומדאיג", אמר. מלבד הקושי לנשום, בימים האלה בהם אני סובל משיעול, זה לוקח חודשים ולא שבוע עד שזה עובר".

הגבלות החירום עוררו סערה פוליטית בשורות הסוציאליסטים בין השרה לענייני אקולוגיה סגולן רויאל, לראשת העיר הסוציאליסטית, אן הידאלגו, שהזהירה כי הזיהום הופך ללא סביר ולא יהיה ניתן להתמודד עם הבעיה בלי צעדי חירום. הידאלגו ביקשה מהמשטרה להטיל את איסור התנועה כבר ביום שישי האחרון. אבל בקשתה נדחתה על ידי רויאל שטענה שיהיה טוב יותר לנסות ולשכנע את הפריזאים לנטוש כלי הרכב שלהם ולקחת תחבורה ציבורית.