הסכם היסטורי על הגרעין בין אירן למעצמות

אחרי המו"מ הממושך הצליחו הצדדים לגשר על הפערים ובצהריים תיערך מסיבת עיתונאים בווינה שבה יכריזו רשמית על ההסכם. דיווחים: יתאפשר פיקוח גם על אתרים צבאיים באירן, הסנקציות יוסרו כבר במהלך 2016

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן מפרך, אירן ושש המעצמות הגיעו להסכם גרעין היסטורי - כך בישרו הבוקר (שלישי) דיפלומטים אירנים ומערביים לסוכנות הידיעות רויטרס. בכך מגיעים הצדדים להבנות לגבי הפיקוח והבקרה על מתקני הגרעין של הרפובליקה האסלאמית, זאת בתמורה להסרת הסנקציות המוטלות על המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הצהריים יקיימו שרי החוץ של שש המעצמות פגישה עם מקבילם האירני מוחמד זריף במתחם האו"ם בווינה, פגישה שלאחריה תתקיים מסיבת עיתונאים רשמית שבה יוצג ההסכם שהושג לאחר דיונים מרתונים שנמשכו בימים האחרונים בבירת אוסטריה. הפרטים המלאים של ההסכם צפויים להתפרסם בהמשך היום, אך כבר מטרידים רבים בישראל שהתנגדו למגעים.

מרתון פגישות. קרי וזריף (רויטרס)

על פי מקורות דיפלומטיים מהמערב, שניים מהנושאים המרכזיים שעמדו במחלוקת במהלך השיחות - אמברגו הנשק והאפשרות להשבת הסנקציות במקרה של הפרת ההסכם, נפתרו במהלך השעות שקדמו להודעה על השגת ההסכם.

במסגרת ההסכם, יימשך אמברגו על מכירת הנשק לאירן למשך חמש שנים נוספות, דבר שסין ורוסיה התנגדו לו נחרצות. האמברגו על מכירת חלקים הקשורים לטילים יישמר ל-8 שנים. כמו כן יוכלו המעצמות לחזור למדיניות הסנקציות בתוך 65 ימים בלבד, זאת אם יתברר שאירן לא עמדה בהתחייבויותיה.

נושא נוסף שנחשב לסלע מחלוקת עיקרי בשיחות היה הגישה לפקחי האו"ם לאתרים אירניים, כולל אלה מתקנים צבאיים שבהם מתקיימת פעילות גרעינית. על פי מקורות דיפלומטים, נציגי האו"ם יידרשו להגיש בקשה לאירן לביקור, וזו תוכל לדחות את מועדו ואף לערער על נחיצותו.

במקביל, חתם היום יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו על הסכם נפרד המתייחס לאתר בפרצ'ין. על פי ההערכות במערב, התנאים האלה ייושמו כבר במחצית הראשונה של שנת 2016, ורק לאחר שכל חששות המערב בנוגע לתכנית הגרעין האירנית יוסרו.

בטהרן נערכים לחגיגות בעקבות ההסכם שצפוי להקל באופן משמעותי על חייהם של התושבים, עם הסרת הסנקציות המוטלות על המדינה. הנשיא חסן רוחאני צפוי לשאת דברים לאומה זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים בווינה. מנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש הבוקר בפני כלי התקשורת הזרים כי מדובר בטעות "בקנה מידה היסטורי", כך כלשונו.

בעקבות ההסכם אמר היום ראש הממשלה נתניהו כי "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר - זאת התוצאה. מהדיווחים הראשונים שמגיעים אפשר לקבוע כבר עכשיו שההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאירן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים".

"בנוסף, אירן תקבל מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תוכל לתדלק את מכונת הטרור, ההתפשטות והתוקפנות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו", הדגיש ראש הממשלה. "ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני - וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".