זריף: הסכם הגרעין לא ייחתם היום

האם גם הדד-ליין הלילה בחצות יהיה חסר משמעות? שר החוץ האירני הודיע כי ייתכן שהמגעים בין הרפובליקה האסלאמית לשש המעצמות יימשכו. רוחאני התפאר בטוויטר: "עסקת הגרעין היא ניצחון לדיפלומטיה". הציוץ נמחק כעבור שניות. נתניהו תקף את אובמה: "יש מי שמוכן להסכם בכל מחיר"

זריף: הסכם הגרעין לא ייחתם היום (רויטרס)

שוב אירן והמעצמות לא יעמדו בתאריך היעד? למרות הדיווחים על כך שהצדדים נמצאים על סף חתימה, שר החוץ האירני מוחמד זריף אמר הערב (שני) שהמשא ומתן בין ארצו לבין שש המעצמות לא יסתיים עד חצות - כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית ISNA. במקביל הודיע גורם אירני כי פגישת שרי החוץ של שש המעצמות שהייתה אמורה להתקיים הערב לא תצא לפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפנות ערב פרסם נשיא אירן מוחמד רוחאני ציוץ בעמוד הטוויטר שלו ובו כתב כי "עסקת הגרעין היא ניצחון של דיפלומטיה וכבוד הדדי על פני פרדיגמה מיושנת של הדרה וכפייה וזו התחלה טובה". עם זאת, זמן קצר לאחר הפרסום נמחק הציוץ מסיבה שאינה ידועה. בצהריים נמסר כי רוחאני צפוי לשאת הערב נאום בנושא עסקת הגרעין, אך בשל ההתפתחויות גובר הסיכוי שהנאום יבוטל.

גורמים המעורים בשיחות בווינה אומרים כי נושא אמברגו הנשק שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם על אירן הוא המחלוקת המרכזית שנותרה בין הצדדים. לדבריהם, ארצות הברית החליטה לסרב להסרת אמברגו הנשק. קודם לכן סירב שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב להתייחס לתוכן השיחות, אך כשנשאל האם יש סיכוי להגיע לעסקה עוד הלילה אמר "תמיד יש סיכוי".

(חדשות 2)

מוקדם יותר היום תקף ראש הממשלה נתניהו בחריפות את ההסכם המסתמן. "יש מי שמוכן לעשות הסכם בכל מחיר - ואין דרך ואין רצון להימנע מהסכם רע זה", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד. "אנחנו לא התחייבנו להימנע מהסכם או למנוע הסכם, בטח לא כזה שהמעצמות מוכנות לחתום עליו בכל מחיר. אנחנו כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני".

לדברי נתניהו, לולא המאמץ הישראלי לאורך השנים, אירן כבר הייתה שמה ידיה על פצצת אטום. "ההתחייבות שלנו בתוקף היום יותר מתמיד", אמר ראש הממשלה. "אני קורא לכל מי שביטחון ישראל יקר לו להתאחד מאחורי התחייבות זו".