נשארים בגוש האירו: הסכם עם יוון‎

אחרי מרתון דיונים בבריסל הצליחו מנהיגי האיחוד האירופי לגבש הסכם עם יוון לפריסת חובות - שימנע את קריסתה. לפי הדיווחים, יוון התחייבה לרפורמות משמעותיות שיכללו קיצוצים בתקציב ובפנסיות והעלאת מסים. מרקל: ניתן להשיב את האמון. ציפראס: מסר של כבוד לכל אירופה

הושג הסכם בין יוון ומנהיגי אירופה (רויטרס)

סוף למשבר: מנהיגי יוון והאיחוד האירופי הגיעו הבוקר (שני) להסכם בנוגע לתכנית הסיוע שתקבל. במסגרת  המתווה שגובש יפרסו הנושים האירופים את חובות העתק של המדינה, שהצטברו למאות מיליארדי דולרים, על פני יותר שנים כשמנגד, תבצע יוון רפורמות משמעותיות שיכללו העלאת מסים, קיצוץ בתקציב ובפנסיות של התושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"פסגת האיחוד האירופי הצביעה פה אחד בעד ההסכם", צייץ בטוויטר דונלד טוסק, נשיא מועצת האיחוד האירופי. "אנחנו מוכנים ללכת כעת לתכנית החילוץ, שתכלול רפורמות משמעותיות אך גם סיוע כלכלי".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שהייתה בין המנהיגים שהתוו את פרטי ההסכם, בירכה על ההחלטה. "המצב ביוון מאוד מורכב, רגיש ובעייתי", ציינה מרקל במסיבת העיתונאים בבריסל. "זהו אינטרס של יוון לגרום למהלך להצליח. אין סיבה לפקפק בהצלחתה של התכנית שאושרה. ניתן להשיב את האמון".

שוחחו במהלך הלילה. מרקל והולנד (רויטרס)

ראש הממשלה היווני אלכסיס ציפראס רשם לעצמו הישג משמעותי לאחר שהוביל את הקו שהתנגד להצעת הסיוע הקודמת של אירופה, עמדה שזכתה לתמיכת רוב מכריע של היוונים במשאל העם שנערך במדינה.

לאחר גיבוש ההסכם הוא הדגיש כי ההחלטה לדחות את התכנית הקודמת שהוצעה לאתונה הייתה נכונה: "מנענו תכנית שהייתה חונקת אותנו מבחינה כלכלית וגורמת לקריסה של המערכת הבנקאית. שלחנו מסר של כבוד לכל אירופה".

יציל את יוון? ציפראס (רויטרס)

הפרלמנט היווני אישר פריסת חובות תמורת הלוואות

בלילה נועדו מרקל, ציפראס ונשיא צרפת פרנסואה הולנד במשך שעות ארוכות, ללא נוכחותם של יתר נציגי האיחוד האירופי והגיעו למתווה הפשרה הראשוני, שהובא הבוקר לאישור סופי מול שאר הנציגים. זוהי תכנית החילוץ השלישית שבה דנו הצדדים במטרה לנסות ולחלץ את יוון מפשיטת רגל ולהשאירה בגוש האירו.

בשבת הצביע הפרלמנט היווני ברוב גדול לטובת תכנית החילוץ החדשה שהציע ראש הממשלה ציפרס לראשי האיחוד האירופי. אישורו של הפרלמנט מסמיך את ממשלת השמאל בראשות ציפרס לנהל משא ומתן עם נושים בינלאומיים על בסיס תכנית הרפורמה שנחשפה בשבוע שעבר, לפיה החוב היווני ייפרס לזמן ארוך יותר בתמורה להלוואות נוספות.