הסכם גרעין עד תאריך היעד מחר?

דיפלומטים המעורים בפרטי המשא ומתן בווינה אמרו לסוכנות הידיעות AP כי חלה התקדמות משמעותית בדיונים בין הצדדים וכי ניתן יהיה להגיע להסכמות עוד היום. לדבריהם, המטרה היא להגיע לחתימה על הסכם גרעין היסטורי כבר מחר. מנגד, יש גם מי שמנסה לצנן את ההתלהבות. בכיר אמריקני הבהיר: "יש עוד מחלוקות משמעותיות"

על סף חתימה על הסכם היסטורי? (רויטרס)

דיווחים סותרים על ההתקדמות בשיחות הגרעין בווינה: דיפלומטים המעורים בשיחות אמרו לסוכנות הידיעות AP כי המשא ומתן בין אירן לבין שש המעצמות התקדם משמעותית וכי ניתן יהיה להגיע להסכמות עוד הערב (ראשון). מנגד אומרים בכירים אמריקנים ואירנים שעדיין נותרו מחלוקות משמעותיות בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח ב-AP, לאחר שתושג הסכמה על כל הסעיפים, פרטי ההסכם יישלחו לעיון בבירות ארצות הברית, רוסיה, סין, גרמניה, צרפת, בריטניה ואירן. המטרה, כך אומרים הדיפלומטים, היא לחתום באופן סופי על הסכם גרעין היסטורי כבר מחר.

התקדמות בשיחות בווינה (רויטרס)

במקביל הבהיר בכיר אירני בשיחות כי לא ניתן יהיה לחתום על הסכם מסיבות טכניות. "להגיע להסכם עוד הלילה זה בלתי אפשרי מבחינה לוגיסטית, בין היתר בגלל שישנן הכנות נדרשות שלא יכולות לצאת לפועל הלילה", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות האירנית ISNA.

גורם רשמי במשלחת האמריקנית לווינה אמר כי בין הצדדים נותרו כמה פערים מהותיים. "מעולם לא התייחסנו ללוחות זמנים ולא נתחיל לעשות זאת כעת", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס. "בייחוד בשל העובדה שישנם נושאים משמעותיים שעדיין לא נפתרו".

מוקדם יותר היום התייחס מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לדיונים בין הצדדים ואמר כי "מספר נושאים מורכבים" עדיין עומדים על הפרק. עם זאת הדגיש קרי: "אנחנו קרובים לקבלת החלטות משמעותיות. יש עוד צעדים קשים לפנינו אבל אני נותר מלא תקווה". קרי נועד אתמול פעמיים עם מקבילו האירני מוחמד זריף והגדיר את הפגישות "טובות מאוד".