סערה בארה"ב: 3 ילדים ישראלים נשלחו למתקן כליאה

מאבק משפטי ממושך בין בני זוג ישראלים הגיע לשיאו בהחלטה דרמטית ומעוררת מחלוקת של שופטת במדינת מישיגן, שקבעה כי הילדים יוצאו מחזקת אמם וישלחו למתקן כליאה לבני נוער. זאת, לאחר שסירבו להוראתה להיפגש עם אביהם והואשמו על ידה בביזוי ביהמ"ש. לאחר כשבועיים הוחלט להעביר את הילדים למחנה קיץ

"טראומה עם השלכות עתידיות", שלושת הילדים

מאבק גירושים מכוער שבמרכזו משפחה ישראלית הוביל להחלטה משפטית שמסעירה את ארה"ב. בית המשפט במדינת מישיגן שלח את שלושת ילדיהם של בני הזוג - בני 9, 10 ו-14 למתקן כליאה לבני נוער, לאחר שסירבו להוראת השופטת להיפגש עם אביהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הורי הילדים, עומר צמחוני ומיה אייבשיץ-צמחוני, מנהלים מאבק על הסדרי הראייה מאז נפרדו והחלו בהליכי גירושים בשנת 2009. לפני כשבועיים קבעה שופטת בית המשפט במחוז אוקלנד שבמישיגן, ליסה גורסיקה, כי שלושת הילדים יוצאו מחזקת אמם וישלחו למתקן הכליאה בגלל שנכשלו בקיום "מערכת יחסים בריאה" עם אביהם.

הפסיקה החריגה ומעוררת המחלוקת של השופטת גורסיקה להוציא את הילדים מידי אמם התקבלה לאחר שהיא קבעה שהם ביזו את בית המשפט, כשסירבו לאכול ארוחת צהריים עם אביהם או לשוחח עמו. בדיון אמרה השופטת לילדים כי עליהם להיפגש עם אביהם, אבל הם סירבו. השופטת זעמה ואמרה להם: "אביכם הוא איש טוב שאוהב אתכם".

"שטיפת מוח כמו של מנסון", השופטת גורסיקה

לפי פרוטוקול הדיון אמר אחד הילדים לשופטת לפני כן כי הוא לא רוצה להתנצל בפני אביו כי ראה אותו נוהג באלימות כלפי האם בעבר. השופטת צידדה באב שהאשים את אמם של הילדים כי הסיתה אותם נגדו. באחד הדיונים במשפט השוותה השופטת גורסיקה את ההשפעה השלילית של האם על ילדיה לזאת של הרוצח צ'ארלס מנסון על חסידי הכת שלו בקליפורניה בשנות ה-60.

החלטתה של השופטת גררה שורת גינויים וביקורת חריפה. ארגוני משפחה במישיגן תקפו ואמרו: "לא רק שהיא הביאה לפגיעה בביטחונם של הילדים, אלא גם גרמה להם לטראומה עם השלכות עתידיות בכך שקרעה אותם מאמם".

שלשום כבר הורתה השופטת להוציא את הילדים ממתקן הכליאה ולהעבירם למחנה קיץ של הפדרציה היהודית, שם יוכלו להיפגש עם הוריהם.

אמם של הילדים אמרה לאחר הדיון: "אהבה מגיעה עם אהבה, אתה לא יכול לכפות על מישהו לאהוב". ליסה סטרן, עורכת הדין של האם, אמרה בעקבות ההחלטה להוציאם ממתקן הכליאה: "אנחנו שמחים, הם הולכים ליהנות במחנה". עדיין לא ברור מה יהיה עם הילדים לאחר שהמחנה יסתיים. "זה תלוי בשופטת", אמרה סטרן.