ראש ממשלת סרביה נרגם באבנים, נפצע - וברח

דרמה בטקס בבוסניה לציון 20 שנה לטבח בסרברניצה. רה"מ הסרבי אלכסנדר ווצ'יץ' הותקף בידי תושבים מקומיים, שגירשו אותו באבנים. במהלך הטקס הוא לא כינה את הטבח "רצח עם", אך אמר כי מדובר בפשע נתעב. עשרות אלפים ובהם נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון הגיעו לחלוק כבוד ל-8,000 הנרצחים

תקרית חמורה בטקס לציון 20 שנה לטבח סרברניצה. ראש ממשלת סרביה אלכסנדר ווצ'יץ', שהגיע לטקס הזיכרון בבוסניה, הותקף על ידי מקומיים שזרקו עליו אבנים וחפצים שונים ונאלץ להימלט מהמקום. במהלך הטקס הוא גינה את הטבח, אך לא כינה אותו "רצח עם". על פי סוכנות ידיעות סרבית, הוא נפגע בראשו מאבן, אך מצבו לא ידוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הפנים הסרבי נבוז'ה סטפנוביץ' כינה את ההתקפה על ראש הממשלה במהלך הטקס ניסיון רצח והאשים: "בוסניה נכשלה ביצירת התנאים המינימליים הדרושים להבטיח את ביטחונו".

עשרות אלפי בני אדם התאספו היום (שבת) בבית הקברות בעיירה סרברניצה לציון יום השנה ה-20 לאירוע שמוגדר כאחד ממעשי הטבח הקשים שהתבצעו באירופה מאז מלחמת העולם השנייה. בטקס, שאליו הגיעו מנהיגים בעבר ובהווה מרחבי העולם, מובאים לקבורה 136 קורבנות שגופותיהם זוהו רק לאחרונה.

לאחר שננטשו על ידי חיילי האו"ם, לקראת סוף המלחמה שהתרחשה בשנים 1995-1992, 8,000 גברים ונערים בוסנים-מוסלמים נרצחו בידי הכוחות הסרביים במהלך חמישה ימים ביולי. גופותיהם הושלכו בבורות גדולים, ומאוחר יותר נזרקו בבורות קטנים, במאמץ שיטתי להסתיר את הפשע. יותר מ-1,000 קורבנות טרם נמצאו.

עצמותיהם של 136 קורבנות זוהו לאחרונה מתחת למצבות בבית עלמין במזרח המדינה. בית הדין של האו"ם קבע שהטבח היה "רצח עם". עם זאת, סרבים רבים חולקים על המונח וכן על מספר ההרוגים, שלטענתם נופח. רק השבוע מועצת הביטחון של האו"ם נמנעה מלהכיר בטבע כרצח עם, לאחר שרוסיה הטילה וטו.

בטקס משתתפים מנהיגים רבים מהעולם ובהם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, מלכת ירדן לשעבר נור, ראש ממשלת טורקיה אחמט דאבוטולו ועוד.

ביל קלינטון בנאומו בטקס (רויטרס)

נשיא סרביה מילורד דודיק לא הגיע לטקס היום, ואף טען לפני כשבוע שמדובר בהונאה הגדולה ביותר במאה ה-20. הוא כינה את מספר ההרוגים שהוצג "שקרי".