הפרלמנט היווני אישר את תכנית החילוץ החדשה

הפרלמנט היווני אישר את תכנית החילוץ החדשה שהציע ראש הממשלה אלכסיס ציפראס, במסגרתה תעלה הממשלה היוונית מיסים בהיקף של 13 מיליארד אירו בתמורה להלוואות בסכום של 50 מיליארד אירו ובכך להבטיח את השבת החובות לנושים ואת הישארותה של יוון בגוש האירו

הפגנות בסמוך לבניין הפרלמנט (רויטרס)

הפרלמנט היווני הצביע הלילה (שבת) ברוב גדול לטובת תכנית החילוץ החדשה של ראש הממשלה אלכסיס ציפרס עם האיחוד האירופי. אישורו של הפרלמנט מסמיך את ממשלת השמאל בראשותו של ציפרס לנהל משא ומתן עם נושים בינלאומיים על בסיס תכנית הרפורמה שחשף השבוע, לפיה החוב היווני ייפרס לזמן ארוך יותר בתמורה להלוואות נוספות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה היוונית החדשה כוללת קיצוצים והעלאת מיסים בהיקף של 13 מיליארד אירו בתמורה להלוואות בסכום של 50 מיליארד אירו. כך, מקווים ביוון, יצליחו למצוא פתרון לאחר דחיית ההצעה האירופאית במשאל העם שנערך במדינה.

הפרלמנט היווני מונה כ-300 חברים מתוכם 251 הצביעו בעד התכנית, 32 התנגדו, 8 נמנעו וביניהם חברים ממפלגתו של ציפראס, יו"ר הפרלמנט זואי קונסטנטינופולו ושר האנרגיה פאנאגיוטיוס לאפנזיז, שהתנגדו לתמהיל של העלאות מסים וקיצוצים בהוצאות. 9 חברי פרלמנט נוספים נעדרו מההצבעה.

לאחר היוודע תוצאות ההצבעה אמר ציפראס כי התמיכה הגורפת מהווה "מנדט חזק להשלים את המשא ומתן כדי להגיע להסכם בר-קיימא מבחינה כלכלית וחברתי הוגן". כאשר נשאל על חבריו למפלגה שנמנעו בהצבעה אמר כי "העדיפות כרגע להשיג תוצאה טובה במו"מ, כל השאר ייעשה בזמנו".

אופטימי. ראש הממשלה יצפראס (רויטרס)

עוד לפני ההצבעה ביקש ציפראס מחברי הפרלמנט באתונה לנהוג באחריות לאומית ולתמוך בתכנית הרפורמה שהגיש לאיחוד האירופי. לדברי ראש הממשלה היווני המנדט שלו מהעם הוא "להשיג הסכם טוב יותר" ולא לצאת מגוש האירו - התסריט שמדאיג את הכלכלה האירופאיות יותר מכל. ציפראס העריך כי ההצעה החדשה תאפשר ליון להישאר בגוש וגם תאפשר חיים בכבוד לאזרחי יוון.

גם עמנואל מקרון, שר הכלכלה הצרפתי, טען כי הוא "אופטימי במידה סבירה" לגבי אפשרות ההסדר עם יוון על היקף החוב. בשיחה עם כתבים במדריד אמר מקרון כי "בימים האחרונים ראינו התקדמות משמעותית - צריך לדבר על הפחתת החוב של יוון". נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי ההצעה נשמעת "רצינית ואמינה", אך הבהיר כי טרם התקבלה החלטה סופית בנושא.