ראש ממשלת יוון: "לא נצא מגוש האירו"

בכירים ביוון אופטימיים לגבי ההצעה החדשה להסדר החוב: המתווה אמור להיות מאושר בממשלה כבר היום ולעבור לאישור אירופה. ראש הממשלה ציפראס הסביר כי המנדט שקיבל מהעם "הוא להשגת הסכם טוב יותר, לא ליציאה מגוש האירו"

אופטימי. ראש הממשלה יצפראס (רויטרס)

האם הטרגדיה היוונית בדרך לסוף טוב? ראש הממשלה אלכסיס ציפראס הביע היום (שישי) אופטימיות בנוגע לפשרה המתגבשת עם אירופה. בשעות הלילה הוגשה הצעה יוונית חדשה למדינות גוש האירו, לפיה החוב היווני ייפרס לזמן ארוך יותר בתמורה להלוואות נוספות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום אמר ציפראס לחברי הפרלמנט כי המנדט שלו מהעם הוא "להשיג הסכם טוב יותר" ולא לצאת מגוש האירו - התסריט שמדאיג את הכלכלה האירופאיות יותר מכל. ציפראס העריך כי ההצעה החדשה תאפשר ליון להישאר בגוש וגם תאפשר חיים בכבוד לאזרחי יוון.

דובר מפלגת השלטון "סיריזה", ניקוס פיליס, נשאל על ידי כתבים האם תהיה הסכמה ביוון על המתווה - שכבר זכה לתמיכה מסוימת מצד בכירים באירופה. פיליס לא השאיר מקום לספק והשיב: "בוודאי, עוד היום. אנחנו נדון בפרלמנט וזה יאושר - כולנו בתוך זה ביחד".

הפגנות בסמוך לבניין הפרלמנט (רויטרס)

ההצעה היוונית החדשה כוללת קיצוצים והעלאת מיסים בהיקף של 13 מיליארד אירו בתמורה להלוואות בסכום של 50 מיליארד אירו. כך, מקווים ביוון, יצליחו למצוא פתרון לאחר דחיית ההצעה האירופאית במשאל העם שנערך במדינה.

ממשלת יוון אישרה את היוזמה, שתובא היום לאישור בפני הפרלמנט. המהלך זכה לתמיכה מצד אלפי מפגינים התומכים בהישארות בגוש האירו והגיעו אתמול להפגין מול בנין הפרלמנט. במקביל להתקדמות ביוון, הבורסות באירופה נסחרות בעליית שערים - סימן המעיד על אופטימיות מצד כל הצדדים.

גם עמנואל מקרון, שר הכלכלה הצרפתי, טען הבוקר כי הוא "אופטימי במידה סבירה" לגבי אפשרות ההסדר עם יוון על היקף החוב. בשיחה עם כתבים במדריד אמר מקרון כי "בימים האחרונים ראינו התקדמות משמעותית - צריך לדבר על הפחתת החוב של יוון". נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי ההצעה נשמעת "רצינית ואמינה", אך הבהיר כי טרם התקבלה החלטה סופית בנושא.