"אובמה טען שהסיכוי להסכם עם אירן נמוך מ-50%"

הנשיא האמריקני אובמה נפגש עם סנטורים דמוקרטים והביע בפניהם פסימיות באשר לאפשרות שהמעצמות יגיעו להבנות עם נציגי אירן בשיחות בווינה. "אובמה הבהיר שלא יסכים למתווה שלא ניתן לאכיפה", טען אחד הסנאטורים

פסימי. הנשיא אובמה (רויטרס)

יממה לפני ששוב פוקע המועד להגעה להסכם בסוגיית הגרעין בין אירן למעצמות, הנשיא אובמה לא אופטימי: בשיחות שערך אמש (חמישי) עם סנאטורים, השמיע בפניהם הנשיא הערכה לפיה קיים סיכוי של פחות מ-50% להגיע להסכם עם אירן בזמן הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא אמר לנו שהוא מעריך שהסיכויים פחותים מ-50% בשלב זה ושהוא לא יסכים להסכם רע שלא יאפשר פיקוח על הגרעין", אמר הסנאטור דיק דורבין בריאיון לאתר "פוליטיקו". "אבל אם יבשילו התנאים והצדדים יגיעו לנוסח מוסכם, הנשיא ביקש מאיתנו שנעבור עליו ונבחן אותו ולא ניגש לנושא עם דעות קדומות".

זוהי לא הפעם הראשונה בה מוארך המשא-ומתן בין אירן למעצמות בסוגיית הגרעין. אתמול טענה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, כי המגעים יימשכו ללא קשר לתאריך היעד שהוצב למיצוי השיחות בין הצדדים. "אנו ממשיכים לנהל משא ומתן בימים הבאים", הודיעה מוגריני. "אבל זה לא אומר שאנו מאריכים את מועד הדד-ליין האחרון שקבענו".

השיחות בווינה. יוארכו עוד? (רויטרס)


שלט שהוצב בלובי המלון של המשלחת האמריקנית בישר לנוכחים שסבב השיחות הוארך ביומיים, ובאיחוד האירופי הסבירו כי מדובר בהליך סמנטי בלבד. גורמים במשלחת האמריקנית אמרו בתגובה כי העמידה בלוח הזמנים אינה הטרדה העיקרית שלהם.

"אנחנו מודים בכנות שאנו מודאגים יותר לגבי האיכות של העסקה מהשעון", אמרו הגורמים לסוכנות הידיעות רויטרס. במקביל טען שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי עדיין ישנו פער משמעותי בעמדות הצדדים לגבי שמונה נושאים מהותיים העומדים על הפרק במסגרת הסכם הקבע.

הארכת השיחות עומדת בסתירה להודעתו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי השבוע, ולפיה המעצמות לא יסכימו לפשרות רק בכדי להגיע להסכם. "אני רוצה שהחדשות מכאן יהיו מבוססות על עובדות", אמר קרי במסיבת עיתונאים שכינס. "האמת היא שיש עדיין נושאים רבים שעליהם לא הגענו להסכמה. אנחנו הכי קרובים שאפשר. השיחות יכולות להתקדם לכל כיוון. אנחנו מנסים לעמוד בלוח הזמנים שקבענו, אנחנו מוכנים לסגת, רוצים להגיע להסכם, אבל להסכם טוב. אנחנו לא נהיה מוכנים להתפשר רק כדי להגיע להסכם".