איטליה: 3 שנות מאסר לראש הממשלה לשעבר ברלוסקוני

הטייקון וראש הממשלה לשעבר הורשע במתן שוחד לסנאטור, בנסיון להפיל את ממשלת השמאל לפני כתשע שנים. עם זאת, ברלוסקוני ככל הנראה לא יישלח למאסר בשל סעיף משפטי. לפני שנתיים הודח ברלוסקוני, שהורשע בעבירות מס, מהסנאט האיטלקי

לא יישלח למאסר? ברלוסקוני (רויטרס)

מבית ראש הממשלה לכלא? בית משפט בנאפולי שבאיטליה גזר היום (רביעי) שלוש שנות מאסר על ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני, שהורשע במתן שוחד לסנאטור. ברלוסקוני, טייקון תקשורת ואחד מעשירי המדינה, ניסה לערער ולהפיל את ממשלת השמאל-מרכז בשנים 2006-2008 - כך קבעה השופטת איזבלה רומאני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, ייתכן שברלוסקוני לא ירצה את העונש: חוק ההתיישנות עשוי לחול על תיק השחיתות בו הורשע ברלוסקוני. אם לא תושג פסיקה סופית עד סוף השנה, הפסיקה תבוטל וברלוסקוני - שנחשד והואשם בעבירות נוספות - יישאר אדם חופשי עד להודעה חדשה.

בחודש מרס האחרון זוכה ברלוסקוני בפרשת ה"בונגה בונגה": ב-2013 הוא הורשע ונשלח לשבע שנות מאסר בגין תשלום לקטינה עבור יחסי מין במסיבות חשק, אך בית המשפט העליון של איטליה אישר את זיכויו. הרשעה קודמת של ברלוסקוני בגין העלמת מס מנעה ממנו לכהן בתפקיד רשמי, ואף הובילה להשעייתו מהסנאט האיטלקי.

הודח מהסנאט, נשלח לעבודות שירות בשל הונאות מס

כיום עדיין מתנהל נגדו תיק חקירה בחשד ששילם לעדים שהעידו בפרשת ה"בונגה בונגה", שבה הורשע בתשלום עבור יחסי מין ששילם לרקדנית המועדונים כרימה אל-מחרוג', שנודעה בכינוי "רובי" - כשהייתה קטינה. באותו התיק ברלוסקוני הורשע גם בכך שניצל את סמכותו כראש ממשלה כדי להביא לשחרורה של רובי ממעצר, אחרי שנשלחה לכלא בחשד לגניבה.

ב-1994 החליט איל ההון ברלוסקוני להיכנס לחיים הפוליטיים ונבחר באותה שנה לראשות הממשלה בפעם הראשונה מטעם מפלגתו "פורצה איטליה" (קדימה איטליה), תפקיד בו החזיק פחות משנה.

בשנת 2001 הוא נבחר בשנית לראש הממשלה וכיהן בתפקיד עד 2006 - והיה ראש הממשלה הראשון מאז סיום מלחמת העולם השנייה שהשלים קדנציה מלאה באיטליה. בבחירות 2006 הפסיד לרומאנו פרודי, אך זכה מחדש בתפקיד בשנת 2008 עם מפלגתו החדשה "אנשי החופש".

הוא כיהן בתפקידו עד 2011, אז התפטר בלחץ האיחוד האירופי בגלל המשבר הכלכלי החריף ופינה את מקומו לטובת מריו מונטי. באותה שנה הוא הודח מהסנאט בשל החקירות הרבות. הוא הורשע לראשונה בשנת 2012 בגין העלמת מס, ונגזרו עליו ארבע שנות מאסר. ביוני 2013 הורשע ברלוסקוני בפרשת ה"בונגה-בונגה" - ממנה זוכה השנה.