ראש ממשלת יוון: "זאת בעיה של אירופה כולה"

אחרי שאזרחי יוון אמרו לא לחבילת הסיוע, נאם אלכסיס ציפראס בפרלמנט האירופי והדגיש: "אם לא יהיה הסכם שיביא לצמיחה, לא נמצא פתרון. אי אפשר להמשיך בדרך הזו שמובילה לשום מקום". נשיא האיחוד: "כולנו אשמים במשבר הזה", במוסדות הכלכליים האירופים מדווחים שהתקבלה בקשת סיוע רשמית מהממשל באתונה

"בעיה של אירופה כולה" (רויטרס)

שלושה ימים אחרי שאזרחי יוון הצביעו באופן גורף נגד תכנית הסיוע האירופית, התייצב היום (רביעי) ראש הממשלה היווני אלכסיס ציפראס בפני הפרלמנט האירופי בשטרסבורג לדיון חירום בנושא המשבר הכלכלי. "לא מדובר בבעיה של יוון אלא בבעיה של אירופה כולה", אמר ציפראס, שהתקבל במחיאות כפיים לצד קריאות בוז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל לנאום של ציפראס בפרלמנט שכוון בעיקר לאוזנים יווניות, הממשל באתונה הגיש הבוקר בקשה רשמית לקבלת הלוואת חילוץ מקרן התמיכה של גוש האירו, בקשה לחילוץ שתתפרס על פני שלוש שנים.  

"ההצבעה של העם היווני במשאל העם היא הצבעה אמיצה והכרעתם נתנה לי את המנדט לפתור את המשבר בצורה צודקת וחברתית", אמר ציפראס. "נמשיך לפעול על פי התכנית שהחלה במשאל העם ולא ניתן ליוון להמשיך להיות מעבדה של נושא הצנע. אם אירופה לא תהיה דמוקרטית, היא לא תשרוד".

"כספי הסיוע הגיעו למערכת הכלכלית של יוון אבל לא חלחלו עד לאזרח היווני ורוב היוונים מאמינים שאי אפשר להמשיך בדרך הזו שמובילה לשום מקום", אמר ציפראס. "אם לא יימצא הסכם שיוביל את יוון לצמיחה, המשבר לא ייפתר. אנו דורשים הסכם שיבטיח שנצא מהמשבר".

נשיא המועצה האירופית וראש ממשלת פולין דונלד טוסק קרא לחברות האיחוד לחבור יחד כדי להביא להסכם חדש. "כולנו אשמים במשבר הזה ונותרו לנו ארבעה ימים כדי להגיע לפתרון".

במהלך הדיון האשים מאנפרד וובר, חבר בפרלמנט האירופי מגרמניה, את ציפראס ואת ארצו בסיכון האיחוד האירופי. "אתם גורמים לאובדן האמון באיחוד, אתם גרמתם למשבר הזה", אמר.

"מר ציפראס, אתה משקר, החוב שלכם לא פוגע בבנקים - הוא פוגע בציבור בסלובקיה ובפינלנד", הוסיף וובר. "אנחנו שומעים את הקיצונים באירופה מריעים לך. מצאת לך את החברים הלא נכונים".

אחד מאותם "חברים" שאליהם התכוון וובר הוא נייג'ל פאראג', מנהיג מפלגת הימין הבריטית (UKIP), שבירך את ציפראס במהלך הכינוס של הפרלמנט ואמר: "הפרויקט האירופי גוסס, התכנית נכשלה. כל הים התיכון מוצא את עצמו במטבע הלא נכון, יש חומת ברלין חדשה והיא נקראת אירו".

פאראג' קרא לציפראס להשלים את המהלך: "אם יש לך אומץ אתה צריך להנהיג את העם היווני החוצה מגוש האירו עם הראש מורם".