"הסכם עם אירן תוך 48 שעות או בכלל לא"

המשא ומתן בווינה על תכנית הגרעין האירנית נכנס לישורת האחרונה ודיפלומט מערבי מבהיר כי לא יהיו יותר הארכות: "השיחות לא יימשכו לנצח, קשה לראות איך ולמה להמשיך מעבר לזה". גורם נוסף אמר: "אנחנו מאמינים שאפשר לעשות זאת"

שיחות הגרעין בווינה (רויטרס)

אחרי שהבוקר (שלישי) הוחלט ברגע האחרון להאריך את המשא ומתן על הגרעין בין אירן למעצמות, אומר הערב דיפלומט מערבי כי "על השיחות להסתיים בתוך 48 שעות, לא מדובר בשיחות ללא דד-ליין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו הייתה ההארכה האחרונה", הדגיש המקור. "קשה לראות כיצד ומדוע נוכל להמשיך מעבר למועד. או שזה יעבוד בתוך 48 שעות או שלא". גורם נוסף המעורה במגעים חיזק את הדברים ואמר כי "זהו אינו תהליך פתוח. נתנו לעצמנו עוד כמה ימים כי אנחנו מאמינים שניתן לעשות זאת".

בכיר אמריקני טען כי "עסקה עם אירן היא אפשרית אם כל הצדדים המעורבים ישובו לשולחן המשא ומתן כשהם מוכנים לעשות בחירות פוליטיות קשות". הוא הדגיש כי "אנחנו כנראה קרובים להסכם יותר מאשר אי פעם בעבר".

דוברת המשלחת האמריקנית לישחות מארי הארף אמרה גם היא כי חלה התקדמות בשיחות, אך "יש משום סיכון רב לכל הצדדים המעורבים כעת".

השלט במלון בווינה, היום

השלט שחשף את הארכת המשא ומתן

שלט שהוצב בלובי המלון שבו שוהים חברי המשלחת האמריקנית בווינה גילה כי סבב שיחות הגרעין עם אירן הוארך ביומיים. באיחוד האירופי הסבירו כי מדובר בהליך סמנטי בלבד והבהירו כי לא מדובר בארכה במועד הדד-ליין של השיחות. במקביל טען שר החוץ של רוסיה כי טרם התגבשו הבנות סביב שמונה נושאים מהותיים.

השלט, שבישר על הארכת שהותם של חברי המשלחת האמריקנית המשתתפת בשיחות עד ל-11 בחודש, גילה לצוותים העיתונאיים השוהים בווינה על העדכון ולפיו השיחות שאמורות היו להיחתם יוארכו למעשה בשתי יממות נוספות בניסיון לגבש הסכם ארוך טווח בסוגיית הגרעין.

"מודאגים יותר מאיכות העסקה מאשר מהשעון"

הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי פדריקה מוגריני הבהירה בתגובה כי המגעים יימשכו ללא קשר לתאריך היעד שהוצב למיצוי השיחות בין הצדדים. "אנו ממשיכים לנהל משא ומתן בימים הבאים", הודיעה מוגריני. "אבל זה לא אומר שאנו מאריכים את מועד הדד-ליין האחרון שקבענו".

גורמים במשלחת האמריקנית אמרו כי העמידה בלוח הזמנים אינה הטרדה העיקרית שלהם. "אנחנו מודים בכנות שאנו מודאגים יותר מאיכות העסקה מאשר מהשעון", אמרו הגורמים. הארכת השיחות עומדת בסתירה להודעתו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי שלשום, ולפיה המעצמות לא יסכימו לפשרות רק בכדי להגיע להסכם.

"אני רוצה שהחדשות מכאן יהיו מבוססות על עובדות", אמר קרי במסיבת עיתונאים שכינס. "האמת היא שיש עדיין נושאים רבים שעליהם לא הגענו להסכמה. אנחנו הכי קרובים שאפשר. השיחות יכולות להתקדם לכל כיוון. אנחנו מנסים לעמוד בלוח הזמנים שקבענו, אנחנו מוכנים לסגת, רוצים להגיע להסכם, אבל להסכם טוב. אנחנו לא נהיה מוכנים להתפשר רק כדי להגיע להסכם".