שלט במלון חשף את הארכת השיחות

רגע לפני פקיעת המועד האחרון לשיחות הגרעין בין אירן למעצמות, התבשרו העיתונאים המסקרים את המגעים על ארכה בת יומיים משלט במלון שהודיעה לחברי המשלחת האמריקנית להאריך את שהותם. באיחוד האירופי מבהירים כי למרות הארכה בשיחות לא תינתן ארכה במועד האחרון לגיבוש ההבנות בין הצדדים

ארכה ברגע האחרון: שלט שהוצב בלובי המלון שבו שוהים חברי המשלחת האמריקנית בווינה גילה כי סבב שיחות הגרעין עם אירן הוארך ביומיים. באיחוד האירופי הסבירו כי מדובר בהליך סמנטי בלבד והבהירו כי לא מדובר בארכה במועד הדד-ליין של השיחות. במקביל טוען שר החוץ של רוסיה כי טרם התגבשו הבנות סביב שמונה נושאים מהותיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השלט, שבישר על הארכת שהותם של חברי המשלחת האמריקנית המשתתפת בשיחות עד ל-11 בחודש, גילה לצוותים העיתונאיים השוהים בווינה על העדכון ולפיו השיחות שאמורות היו להיחתם יוארכו למעשה בשתי יממות נוספות בניסיון לגבש הסכם ארוך טווח בסוגיית הגרעין.

הממונה על מדיניות חוץ באיחוד האירופי פדריקה מוגריני הבהירה בתגובה כי המגעים יימשכו ללא קשר לתאריך היעד שהוצב למיצוי השיחות בין הצדדים. "אנו ממשיכים לנהל משא ומתן בימים הבאים", הודיעה מוגריני. "אבל זה לא אומר שאנו מאריכים מועד הדד-ליין האחרון שקבענו".

השלט שבישר על הארכת השיחות

ההסבר הסותר שסיפקה מוגריני חושף את מאמצי האיחוד האירופי להסוות את כישלון הסבב הנוסף במגעים מול אירן, זאת לאחר שחרגו גם מתאריך היעד הקודם שנקבע להשלמת השיחות ב-30 ביוני.

גורמים במשלחת האמריקנית אמרו בתגובה כי העמידה בלוח הזמנים אינה הטרדה העיקרית שלהם. "אנחנו מודים בכנות שאנו מודאגים יותר לגבי האיכות של העסקה מהשעון", אמרו הגורמים לסוכנות הידיעות רויטרס. במקביל טוען שר החוץ של רוסיה סרגי לברוב כי עדיין ישנו פער משמעותי בעמדות הצדדים לגבי שמונה נושאים מהותיים העומדים על הפרק במסגרת הסכם הקבע.

הארכת השיחות עומדת בסתירה להודעתו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי שלשום, ולפיה המעצמות לא יסכימו לפשרות רק בכדי להגיע להסכם. "אני רוצה שהחדשות מכאן יהיו מבוססות על עובדות", אמר קרי במסיבת עיתונאים שכינס. "האמת היא שיש עדיין נושאים רבים שעליהם לא הגענו להסכמה. אנחנו הכי קרובים שאפשר. השיחות יכולות להתקדם לכל כיוון. אנחנו מנסים לעמוד בלוח הזמנים שקבענו, אנחנו מוכנים לסגת, רוצים להגיע להסכם, אבל להסכם טוב. אנחנו לא נהיה מוכנים להתפשר רק כדי להגיע להסכם".