אחרי החגיגות: הכסף ביוון אוזל, שר האוצר התפטר

בבוקר שאחרי משאל העם הגורלי שבו אמר רוב מכריע של אזרחי יוון לא לתכנית הסיוע של אירופה, הדרמה הכלכלית-פוליטית בשיאה. שר האוצר וארופקיס התפטר והסביר כי עשה זאת למען הצלחת המגעים עם האיחוד, הכסף במכשירי הכספומט ובבנק המרכזי נגמר ומנהיגי גוש האירו יכנסו דיון חירום

לאחר לילה של חגיגות, יוון מתעוררת לבוקר של חוסר ודאות: עשרות אלפי אזרחים יצאו אמש לרחובות אתונה כדי לחגוג את ניצחון המתנגדים לתכנית החילוץ של האיחוד האירופי, אך עתידה הכלכלי של המדינה נותר לוט בערפל. שר האוצר הכריזמטי יאניס וארופקיס הפתיע והודיע על התפטרותו ובשלב זה לא ברור האם הבנקים יוכלו לחזור לתפקד. מנהיגי האיחוד האירופי כבר הודיעו על כינוס חירום שבו ידונו בהתפתחויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מספירת הקולות עולה כי 61.3% הצביעו "לא" לתכנית החילוץ, דבר שגרם להמונים לצאת לכיכר סינטגמה, שמול בניין הפרלמנט באתונה. אלפים רקדו, הניפו את דגלי המדינה וקראו בשמו של ראש הממשלה אלכסיס ציפראס. הוא מנגד הבהיר כי בכוונתו להמשיך במשא ומתן עם נציגי האיחוד במטרה לגבש תכנית חילוץ בתנאים נוחים יותר. רק שעות ספורות לאחר מכן הודיע שר האוצר על סיום דרכו, דבר שעלול לגרום לזעזוע של ממש במדינה.

בהצהרה שפרסם וארופקיס הוא טען כי הוא מודע לכך שכמה משרי האוצר של גוש האירו אינם מעוניינים לראותו סביב שולחן המשא ומתן. על פי הודעתו הוא החליט להתפטר מתפקידו על מנת שלא לפגוע במאמצים להשיג תכנית חילוץ בתנאים טובים יותר. מדובר בצעד מפתיע מאחר שהציבור היווני אימץ את המדיניות הכלכלית שהוא עצמו הוביל והיה משמעותי בה לא פחות מראש הממשלה ציפראס.

יוון חוגגת, הלילה (רויטרס)

ובינתיים גובר החשש במדינה מכך שהכסף המזומן בכספומטים הולך ואוזל במהירות. בשלב זה לא ברור האם הם ימולאו מחדש מאחר שלבנק המרכזי של יוון לא נשאר כסף והוא תלוי לחלוטין בבנק המרכזי של האיחוד האירופי. בעקבות ההצבעה שנחשבת באירופה למתריסה, לא ברור אם הבנק של האיחוד מתכוון להעניק את סיוע החירום הנדרש לבנקים היווניים. התושבים צפויים גם היום לעמוד בתורים ארוכים בניסיון למשוך כסף.

תורים לכספומטים, ארכיון (רויטרס)

באיחוד האירופי הגיבו הלילה בהלם לתוצאה הסוחפת: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה בטלפון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד והשניים סיכמו על כינוס ישיבה דחופה של מנהיגי גוש האירו, ישיבה שצפויה להתקיים מחר. ראש ממשלת יוון ציפראס תדרך את שרי ממשלתו והודיע כי הוא מוכן לחזור מיד לשולחן המשא ומתן, אך לא ברור האם תהיה היענות מידית לפנייתו.

בעקבות תוצאות משאל העם והחשש שיוון תפרוש מגוש האירו נרשמו הבוקר ירידות שערים בבורסות ברחבי אירופה. עם זאת, הסוחרים בבורסות אסיה מדגישים כי אין סימנים למשבר פיננסי. כעת מצפים בדריכות לפתיחת המסחר באירופה. גם האירו הגיב בירידה, לפחות בישראל, ושערו עומד על 4.17 שפל של שנים.