מדגמים: יוון אמרה "לא" לאירופה

בין 49.5% ל-54.5% מהאזרחים הצביעו "לא" לתכנית הסיוע האירופית במשאל העם הגורלי שנערך היום - כך על פי מדגמים ראשוניים שפרסמו במדינה. בין 45.5% ל-50.5% הצביעו בעד. ההצבעה עשויה להוביל את יוון מחוץ לאיחוד האירופי ולגרום לה לפשיטת רגל

על פי סקרי דעת קהל אחרונים שפורסמו ביוון בין 49.5% ל-54.5% מהאזרחים הצביעו "לא" (Oxi) לקבלת יוזמת הסיוע האירופית. התוצאות מצביעות על כך שבין 45.5% ל-50.5% הצביעו בעד תכנית החילוץ. גם ספירה של הקולות הראשונים מצביעה על ניצחון לבוחרי ה"לא". התוצאה עשויה להכניס את המדינה לתקופת צנע ממושכת ולהשית עליה גזירות כלכליות קשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"העם היווני נתן לממשלה את האישור לנוע קדימה ולסגור עסקה עם הנושים", אמר דובר מפלגת השלטון.  נשיא צרפת פרנוסאה הולנד ייפגש מחר עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בפריז, כדי לדון בצעדים הבאים אחרי משאל העם ביוון - כך נמסר מארמון האליזה.

מיליונים מאזרחי יוון הצביעו במהלך היום בקלפיות שנפרסו ברחבי המדינה. עשרות אלפי בני אדם השתתפו בימים האחרונים בהפגנות ובעצרות שנערכו לקראת משאל העם הגורלי. באתונה הבירה נערכו מספר עצרות מרכזיות, חלקן של מתנגדי תכנית הסיוע האירופית וחלקן של התומכים בתכנית.

אם התושבים אכן החליטו לדחות את תכנית הסיוע של האיחוד האירופי, חוסר הוודאות במדינה צפוי להיות חמור עוד יותר והדבר עשוי להוביל להתמוטטות כלכלית מהירה. הנושים כבר איימו שבמקרה כזה יקטעו מיד את המו"מ עם יוון, מה שישאיר את המדינה המרוששת לבדה, ללא סיכוי של ממש להתמודד עם פשיטת הרגל הצפויה.

כמו כן, הבנק האירופי המרכזי צפוי להפסיק את התקשורת שלו עם המערכת הכלכלית היוונית. לאזרח היווני לא תהיה גישה לחסכונות שלו, לפנסיונר היווני לא תהיה גישה לכספי הפנסיה שלו ומכאן הדרך לפרוץ מהומות אלימות היא קצרה.