בלאטר: "אירוח מונדיאל בקטאר? גרמניה וצרפת לחצו"

נשיא פיפ"א, שעומד במוקד חקירת החשד לשחיתות בארגון, שב והכחיש כי ההחלטה לארח מונדיאל בקטאר התקבלה בתמורה לכסף. בלאטר הפנה אצבע מאשימה למעצמות האירופאיות. "אני כאן כדי להילחם - לא למעני אלא למען פיפ"א", הוסיף הנשיא - שיינה את הלו"ז מחשש להסגרה

בלאטר והקטארים, ארכיון (רויטרס)

הנשיא המתפטר של פיפ"א משיב אש: ספ בלאטר, העומד בראש התאחדות הכדורגל העולמית, האשים את צרפת וגרמניה בהענקת המונדיאל לקטאר - החלטה שנויה במחלוקת שלמעשה הובילה לחקירה נגד הארגון. לדברי בלאטר, מאחורי ההחלטה לא עמד שוחד כפי שטוענים החוקרים אלא לחץ של בכירים בשתי המדינות שפעלו "מסיבות כלכליות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בלאטר נבחר לאחרונה לכהונה חמישית, אך הודיע על התפטרותו ימים ספורים לאחר מכן בצל חקירת החשד לשחיתות בארגון. בריאיון שהעניק לעיתון הגרמני "וולט אמ סונטג" אמר בלאטר כי נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ונשיא גרמניה לשעבר כריסטיאן וולף פעלו להענקת המונדיאל לקטאר - מדינה עשירה אך נטולת מסורת כדורגל שהטמפרטורות בה יגיעו לכ-50 מעלות בקיץ.

"נמאס לי לקחת את האשמה עליי", הוסיף בלאטר - שציין כי צרפת וגרמניה פעלו גם להענקת מונדיאל 2018 לרוסיה למרות המחאה על הפרת זכויות האזרחים במדינה. "היו שתי מעורבויות פוליטיות, וזו הסיבה שיש מונדיאל בקטאר. אלו שהחליטו צריכים לקחת אחריות, ולי לא הייתה שליטה על זה".

"חושש שיהרסו את מפעל חיי" (רויטרס)

"עד שהכל יתבהר, לא אקח סיכונים"

לאחר שהצהיר בעבר כי הוא "לא מושחת", בלאטר טען כי החלטת האירוח בקטאר אולי התקבלה ממניעים כלכליים - אך של גרמניה וצרפת. לדבריו, חברות כלכליות של גרמניה וצרפת רצו לקדם פרוייקטים בקטאר.

 

"אני כאן כדי להילחם - לא למעני אלא למען פיפ"א. אין לי ספק בצדקתי - ספק עצמי הוא האויב הגדול ביותר של מנהיג. לכולם יש חששות, למשל ממוות, אבל אני לא חושש. אני רק דואג שהם מנסים להרוס את פיפ"א, את העבודה הקשה שלי".

 

עוד טען הנשיא המתפטר, שצפוי לפנות את כיסאו בדצמבר, כי ההתקפות נגדו נובעות לקנאה. בשל החשש להסגרה לרשויות החוק בארה"ב שמעורבות בחקירה, בלאטר הודיע כי לא יטוס לגמר מונדיאל הנשים שייערך היום בקנדה: "עד שהכל יתבהר אני לא אקח סיכונים".