דיווח: הושגה "הסכמה עקרונית" על הסרת הסנקציות

אירן ושש המעצמות להבנות לגבי הסוגייה וגיבשו נספח, אחד מתוך חמישה, בנושא שמהווה את אחד מסלעי המחלוקת המרכזיים במו"מ - כך אומרים גורמים דיפלומטים המעורים בשיחות בין הצדדים. בכיר אמריקני: "יש עוד עבודה לעשות"

"הושגה הסכמה על הסרת הסנקציות" (רויטרס)

אירן ושש המעצמות הגיעו ל"הסכמה עקרונית" לגבי הסרת הסנקציות, כך אומרים היום (שבת) גורמים דיפלומטים המעורים בשיחות בווינה, שצוטטו בסוכנות AP. מדובר בנספח, אחד מתוך חמישה, מפרט כיצד ומתי יוסרו הסנקציות מהרפובליקה האסלאמית. עם זאת, נציגי המעצמות ואירן טרם חתמו על המסמך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורמים אמרו כי נוסח הנספח הושלם בשבוע שעבר על ידי מומחים מאירן והמעצמות. הם תיארו את סוגיית הסנקציות כאחד מסלעי המחלוקת המרכזיים בין אירן לארצות הברית, שהוביל בסופו של דבר ללחץ הבינלאומי על כלכלת הרפובליקה האסלאמית. בכיר אמריקני לא הכחיש את הדיווח, אך התעקש כי "יש עוד עבודה לעשות".

יחד עם זאת, ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית פורסמו פרטים מהמתווה, שלפיהם במקרה שבו יהיו המעצמות מעוניינות להטיל מחדש סנקציות על אירן - יהיה עליהן לפנות ראשית למועצת הביטחון של האו"ם. כלומר, הן לא יוכלו לנקוט הצעד באופן אוטומטי.  המשמעות: אחת החברות הקבועות כמו רוסיה או סין תוכל להטיל וטו וכך לטרפד אפשרות של הטלת סנקציות מחדש אם יתברר שאירן מפרה את ההסכם. 

השיחות בווינה (רויטרס)

בשבוע שעבר דווח כי אירן והמעצמות הגיעו להבנות בנוגע למנגנון הפיקוח על מתקני הגרעין במדינה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית מפי גורם אמריקני רשמי. לדבריו, במסגרת ההבנות תתאפשר גישת פקחים לכל האתרים החשודים.

"נקודת הפתיחה שלנו לא הייתה שאנחנו מוכרחים לקבל גישה לכל אתר צבאי אירני", אמר הגורם. לדבריו, אם אנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יסברו כי יש צורך בכניסתם לאתר מסוים ויציגו סיבה, המנגנון שעליו הוסכם יאפשר להם את הגישה.

"אנחנו מאמינים שהתהליך שהוסכם עליו יבטיח שאנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יקבלו את הגישה שהם זקוקים לה", אמר הגורם. אם אכן הושגה הסכמה בנושא, הרי שמדובר בפריצת דרך של ממש, מאחר שנושא הפיקוח על אתרי הגרעין הוא אחד מנושאי המחלוקת המשמעותיים ביותר בין הצדדים.