מהומות בדרך לקלפיות: מאבק צמוד על גורלה של יוון

אלפי בני אדם השתתפו בהפגנות סוערות שנערכו באתונה, יממה לפני משאל העם הגורלי שייערך במדינה. המשטרה השתמשה בגז מדמיע לפיזור המפגינים. הסקרים מצביעים על שוויון בין תומכי תכנית הגזירות של האיחוד האירופי לבין תומכיו של ראש הממשלה. שר האוצר היווני: "תכנית הסיוע של אירופה - מעשה טרור"

עשרות אלפי בני אדם השתתפו ביממה האחרונה בהפגנות שנערכו באתונה בירת יוון, לקראת משאל העם הגורלי שיתקיים מחר (ראשון) ועשוי לקבוע את עתידה של המדינה, שנמצאת במשבר כלכלי חריף. ברחבי הבירה נערכו מספר עצרות מרכזיות, חלקן של מתנגדי תכנית הסיוע האירופית וחלקן של התומכים בתכנית - שעשויה להכניס את יוון לתקופת צנע ממושכת ולהשית עליה גזירות כלכליות קשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה המקומית השתמשה בגז מדמיע ובאמצעים לפיזור המפגינים. לא דווח על נפגעים או על עצורים בקרב המוחים.

המשטרה פיזרה את המוחים

סקרים שנערכו ביוון בסוף השבוע מצביעים על מאבק צמוד בין תומכיו של ראש הממשלה אלכסיס ציפראס, שמתנגדים לתכנית הגזירות של האיחוד האירופי, לבין תומכי התכנית, שמאמינים כי יוון צריכה להישאר בגוש האירו.

לא דווח על נפגעים או עצורים

על פי סקר שפורסם אמש עולה כי ישנו יתרון קל לתומכי ראש הממשלה, שצפויים להצביע "לא" בקלפי, עם 44% אחוזי תמיכה. מנגד, תומכי התכנית שמציע האיחוד האירופי, הקוראים לאזרחים להצביע "כן", זוכים ל-43% אחוזים.

בתוך כך, שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, הכחיש את הדיווחים בעיתון "פייננשל טיימס", לפיהם ישנה תכנית מגירה על פיה מתכננת הממשלה להלאים פיקדונות וחסכונות של אזרחים מעל 8,000 יורו. וארופאקיס תקף את המדיניות של אירופה כלפי יוון ואת תכנית הסיוע שהציע האיחוד האירופי למדינה וכינה אותה "מעשה טרור".

גם שר האוצר האוסטרי, הנס יורג שלינג, התייחס למשבר הכלכלי ביוון ואמר כי אירופה תוכל להתמודד עם עזיבתה של המדינה את גוש האירו. "אירופה תוכל להתמודד עם ההשלכות", אמר השר. "עם זאת עבור יוון המהלך צפוי להיות הרבה יותר דרמטי".

ציפראס מדבר להמונים, אתמול

לפי ההערכות במערכת הפוליטית ביוון, במידה ומתנגדיו של ראש הממשלה ציפראס ינצחו במשאל העם, הדבר עשוי להוביל להפלת הממשלה ולהכניס את המדינה לסחרור פוליטי נוסף ולבחירות חדשות.

עצרת ענק בבירה