קלינטון: "אהיה טובה לישראל יותר מאובמה"

הילארי קלינטון, ששימשה בעבר כמזכירת המדינה תחת הנשיא אובמה, הגנה על מדיניותו מול ישראל אך ציינה שאם תיבחר תקרב בין המדינות: "דיפלומטיה זה יחסים אישיים, ויש לי יחסיים אישיים עם בכירים בישראל". ומה היא חושבת על הסכם עם אירן? בקהילה היהודית מבולבלים

קלינטון בביקורה בישראל ב-2012 (רויטרס)

מגבירה הילוך בקמפיין: הילארי קלינטון, השואפת להיות המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, הבטיחה לתורמים יהודיים כי תהיה "טובה יותר מאובמה" ביחס לישראל - כך חשף היום (שישי) האתר האמריקני "פוליטיקו". על פי הדיווח, קלינטון אמרה כי יחסה לא יושפע תוצאות שיחות הגרעין עם אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באותה פגישה קלינטון גם הגנה על אובמה, ואמרה כי הביקורת על מדיניותו כלפי ישראל נובעת מ"תפיסה שגויה". אך היא גם ציינה שאם תיבחר לנשיאה, היא תשפר את היחסים ותקרב בין המדינות: "דיפלומטיה עוסקת ביחסים אישיים, ולי יש כאלה". היא ציינה את קשריה עם נתניהו ועם השגריר לשעבר מייקל אורן - שרק לאחרונה פרסם ספר שמציג את הממשל בארה"ב באור לא מחמיא.

בפומבי קלינטון עד כה לא תקפה את אובמה, תחתיו שירתה כמזכירת המדינה בין השנים 2009 ו-2013, אך בשיחה פרטית שערכה בשבוע שעבר עם ראשי הנהגה יהודית בארה"ב היא מתחה ביקורת מרומזת על יחסו לארצות הברית. עם זאת, ציינו גורמים שנכחו בשיחות, היא לא הצהירה בגלוי האם תתמוך בעסקה המוצעת עם אירן. בעבר היא אף אמרה ש"אף הסכם עדיף על הסכם רע", אך סירבה לחזור על הצהרה זו לאחרונה.

בשבועות האחרונים נפגשה קלינטון, שנמצאת תחת מתקפה תקשורתית בארה"ב בגלל חשיפת התכתבויות הדואר האלקטרוני שלה, עם מספר עשירים מהקהילה היהודית על מנת לגייס תרומות למרוץ לבית הלבן. בסביבתה של קלינטון מכחישים את הדיווחים לפיהם היא "אומרת לשני הצדדים את מה שהם רוצים לשמוע" ונמנעת מהצהרות ברורות.

ניק מריל, דוברה של קלינטון, אמר כי "אין סתירה בין התמיכה שלה בשיחות לבין תמיכתה בישראל - הסכם טוב יהיה טוב גם לישראל לפי תפיסתה". אחד תהורמים דווקא שיבח את קלינטון על הצהרותיה: "יש לה חופש להגיד מה שהיא רוצה, אז למה להכניס את עצמה לפינה?"