יוון: הכספומט ריק - הבאר מלא

טרגדיה יוונית, רגע לפני: ביום הרחובות בערים הגדולות ביוון שוממים, אך בלילה יוצאים האזרחים שהספיקו למשוך את כספם וחוגגים בטברנות ובפאבים. " זו המנטליות של היוונים, הם תמיד רוצים חיים יפים למרות הבעיות", מסביר אחד המומחים, לצד האזרחים שמטביעים את יגונם באוזו, רבים אחרים חוששים ממלחמת אזרחים

שהאחרון יכבה את האור בבאר: בסיורים ליליים ברחובות יוון, המסעדות נראות מלאות והאוזו נשפך כמו בירה. אינך יכול שלא לשאול - האם כך נראה אסון קיומי? האם כך נראית מדינה חדלת פירעון? מתברר שהיוונים לא פראיירים - רבים מהם משכו את כספם מהבנק והחביאו בכספת או מתחת לבלטות, ונערכו לרגע שבו הכלכלה תרעד ותקרוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי תקנות החירום החדשות, כל עוד הבנקים סגורים לא צריך לשלם חשבונות, התחבורה הציבורית בחינם והכספומט מוציא עד 50 יורו ביום. יווני אחד הודה בפה מלא: "אני אקנה עם זה אוזו", ועל פי תמונת המצב בבארים הוא ממש לא היחיד. ביום העסקים שוממים והסחורה מתייבשת, אבל בלילה הערים מתעוררות

מינוס מויסס, יועץ בכיר לבנקים, מסביר: "אנשים מרגישים שהם עשירים. זו המנטליות של היוונים, הם תמיד רוצים חיים יפים למרות הבעיות". לדבריו זה קו דמיון נוסף בין יוון לבין ישראל - תפיסה תרבותית שנמצאת בגנים.

אך לצד חגיגות סוף העולם, רבים ביוון מודאגים מהמשבר המתקרב ובעיקר מהקרע בין תומכי ההיפרדות מאירופה ליבן אלו שמעדיפים את תמיכתה גרמנים. כל תרחיש בא בחשבון, כולל התחזקות הניאו-נאצים ומלחמת אזרחים: כפי שמסביר אחד המפגינים, כאן נולדה הטרגדיה היוונית, והם על ספה של טרגדיה נוספת.