רשמית: ארה"ב תפתח שגרירות בקובה

55 שנים לאחר שנותקו היחסים הרשמיים בין שתי השכנות, צפוי היום נשיא ארה"ב ברק אובמה להכריז על פתיחת שגרירויות בהוואנה ובוושינגטון. זהו הצעד המשמעותי ביותר בין שתי המדינות המחזיקות באידיאולוגיות שונות

אובמה וקסטרו (רויטרס)

התחממות ביחסים: נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי להכריז היום (רביעי) על פתיחת שגרירויות רשמיות בהוואנה ובוושינגטון. ההצהרה תסמן צעד חשוב לקראת סיום הסכסוך ארוך השנים בין שתי השכנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי הנשיא אובמה יכנס מסיבת עיתונאים בה יכריז על המהלך הצפוי. כשגם שר החוץ ג'ון קרי, השוהה כעת בווינה לצורך קיום המו"מ הגרעיני עם אירן, יגיב על ההתפתחות.

רק לפני כחצי שנה הודיעו נשיא ארה"ב ומקבילו הקובני, ראול קסטרו על חידוש הקשרים בין שתי המדינות שארך 55 שנים. במהלך השיחות הצהיר אובמה כי האמברגו האמריקני על האי הקומוניסטי לא היה יעיל.

אולם, בעוד פתיחת השגרירויות מהווה אבן דרך מרכזית ביחסים המתחדשים, סוגיות מהותיות אחרות כגון: זכויות אדם, פיצויים בגין נכסים שהוחרמו מאזרחים אמריקנים בקובה ונזקים כלכליים בעקבות האמברגו, ייבחנו בהמשך. טיסות ישירות בין המדינות וקשרים כלכליים נוספים נוצרו בחודשים האחרונים.