הדד ליין פקע: יוון חדלת פירעון

בתום פקיעת המועד הסופי, הודיעה קרן המטבע הבינלאומית כי ממשלת יוון לא השיבה את חובה בסך 1.7 מיליארד יורו לקרן. בכך הפכה יוון למדינה המערבית הראשונה אשר לא עומדת בחובותיה. ראשי האוצר בגוש האירו סירבו להעניק ארכה של הרגע האחרון לתכנית החילוץ היוונית

קרן המטבע הבינלאומית הודיעה כי היא רואה ביוון כמדינה חדלת פירעון משום שלא הסדירה את חובה לפני תום המועד הסופי שהיה בחצות אמש (שלישי). בכך הפכה יוון למדינה המערבית הראשונה שלא עמדה בתשלומיה. המדינה האחרונה שלא הצליחה להחזיר את חובותיה לקרן המטבע הייתה זימבבואה בשנת 2001.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ג'רי רייס, דובר קרן המטבע, הבהיר כי יוון לא תוכל לקבל עוד סיוע כספי מהקרן עד שאתונה לא תחזיר את חובה הנוכחי העומד על סכום של 1.7 מיליארד אירו. עוד הוסיף רייס כי ממשלת יוון ביקשה עוד לפני פקיעת הדד ליין, להאריך את תאריך היעד לפירעון החוב. על פי רייס, מועצת המנהלים תבחן את הבקשה.

מוקדם יותר סירבו שרי האוצר של גוש האירו להעניק עוד הלוואות ליוון לאחר שלא הצליחה לגייס את הכסף לפירעון חובה. על פי המתווה שהגישה הממשלה באתונה, תכנית החילוץ ופריסת החובות תוארך בכמה חודשים עד שנתיים.

רגע לפני שהוכרזה כחדלת פירעון, הראתה יוון נכונות להסכים לעסקת ביניים שבמסגרתה ידחה מועד החזר חובותיה בסך 1.7 מיליארד אירו במספר חודשים עד שנתיים, זאת כדי לאפשר לה להסדיר טוב יותר את החזר התשלום.

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס הביע הערב אופטימיות לנוכח ההתפתחויות ואמר כי מתן ארכה יוכל להבטיח את תשלום החזר החוב במלואו מבלי לגרום לסחרור של יוון כולה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעה גם היא שביעות רצון מהנכונות של הצדדים להגיע למתווה מוסכם, אך הבהירה כי זה יידרש להתגבש לפני פקיעת המועד האחרון לדיונים בחצות.

ראש ממשלת ספרד הזהיר ממצב שבו בסופו של דבר תפרוש יוון מגוש האירו ואמר כי מהלך שכזה יהיה מדבק ויגרור צעדים דומים מצד חברות נוספות בגוש. מוקדם יותר הערב הפגינו באתונה אלפי אזרחים בעד ההיענות להצעת הפשרה, והעניקו את תמיכתם לראש הממשלה אלכסיס ציפראס, שמקיים דיונים מרתוניים בסוגיה עם נציגי האיחוד בבריסל.

(רויטרס)

משאל העם: ביום א'

מלשכת ראש ממשלת יוון נמסר כי ציפראס התקשר אמש לנשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יאנקר, והשניים שוחחו על ההצעה החדשה. השיחה בין השניים ארכה על פי הדיווחים שעות ארוכות.

יאנקר, שהזהיר את יוון כי הכרעה במשאל העם נגד עסקה עם הנושים תוביל להוצאת יוון מהאיחוד האירופי, הגיש אמש הצעה לממשלה באתונה - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. מהפרטים עולה כי הצעתו של יאנקר מתאפיינת בהפחתה משמעותית של המס בתעשיית התיירות במדינה.

ביום ראשון הקרוב אמור להיערך ביוון משאל עם על תכנית החילוץ, אם כי בשל הדיונים הקדחתניים לא ברור האם המשאל יתקיים כסדרו או מה יהיה תוקפו. החשש הגדול באירופה הוא שיציאתה של יוון מגוש האירו יוביל לטלטלה ואולי אפילו לקריסה של המערכת הכלכלית של הגוש.