היממה הגורלית של יוון: האם תישאר בגוש האירו?

מחריף החשש מכך שיוון לא תעמוד בתשלום החובות לנושיה ותוכרז הלילה כ"חדלת פרעון", מהלך שעלול להותיר אותה מחוץ לגוש האירו. אמש התכנסו אלפים מול בניין הפרלמנט באתונה כדי לחזק את ראש הממשלה ציפראס במאבקו מול צעדי הצנע שדורש האיחוד האירופי כתנאי להארכת הסיוע. ציפראס: "אקבל כל החלטה של משאל העם"

האם תוכרז פשיטת רגל? (רויטרס)

לקראת פשיטת רגל? האולטימטום שלפיו על יוון לשלם את החלק הראשון בסך 1.6 מיליארד אירו, מתוך החוב הלאומי שמגיע למאות מיליוני אירו, יפוג הלילה והמתיחות במדינה וגם ברחבי אירופה בשיאה. ראש הממשלה אלכסיס ציפראס הודה כי ככל הנראה מדינתו לא תצליח לעמוד בהחזר, כשאירופה מצידה הודיעה שלא תאשר ארכה נוספת. אם יוון לא תעמוד בהחזר החוב היא תיחשב "חדלת פירעון" ועלולה לצאת מגוש האירו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי אזרחים יוונים התכנסו אמש מול בניין הפרלמנט באתונה כדי לחזק את ראש הממשלה אלכסיס במאבקו למנוע את צעדי הצנע שדורשים באיחוד האירופי כתנאי להארכת הסיוע. בתגובה אמר ציפראס בראיון לטלוויזיה הממלכתית שיכבד כל החלטה של משאל העם הצפוי בשבוע הבא, אך הדגיש "חיינו אינם שייכים לנושים".

אלפים מול בניין הפרלמנט (רויטרס)


לפנות בוקר פורסם כי נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ושוחח עמו על המשבר ביוון. במהלך השיחה סיכמו השניים כי יש למצוא מתווה שיוביל לחידוש המשא ומתן בין יוון למדינות הנושות ויסייע בפתרון המשבר, ואובמה הוסיף כי בכוונתו לסייע למדינה.

עדיין לא ידוע האם קרן המטבע העולמית תמתין לתוצאות משאל העם ביום ראשון הקרוב, כפי שביקש ראש הממשלה היווני. בינתיים מנסים בממשלה היוונית להרגיע את הרוחות בציבור ויצרו קשר עם חברות דלק, ואיגוד הסופרמרקטים על מנת לוודא כי יהיו מוכנים לקבל תשלומים באשראי. בנוסף איגוד בתי המרקחת פרסם הודעה לפיה אין מחסור בתרופות.