דיווח: פריצת דרך בשיחות עם אירן

האם אירן והמעצמות הצליחו להתגבר על המכשול המשמעותי ביותר בשיחות? סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת מפי בכיר אמריקני כי הושגה הסכמה על מנגנון הפיקוח על אתרי הגרעין באירן. לדבריו, במסגרת ההסכמה תתאפשר כניסת פקחים לכל אתר חשוד. בתוך כך מאותתת ארה"ב שהשיחות יתארכו מעבר לדד-ליין שהוכרז עליו

פריצת דרך? קרי וזריף (רויטרס)

אירן והמעצמות הגיעו להבנות בנוגע למנגנון הפיקוח על מתקני הגרעין במדינה - כך מדווחת הערב (שני) סוכנות הידיעות הצרפתית מפי גורם אמריקני רשמי. לדבריו, במסגרת ההבנות תתאפשר גישת פקחים לכל האתרים החשודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נקודת הפתיחה שלנו לא הייתה שאנחנו מוכרחים לקבל גישה לכל אתר צבאי אירני", אמר הגורם. לדבריו, אם אנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יסברו כי יש צורך בכניסתם לאתר מסוים ויציגו סיבה, המנגנון שעליו הוסכם יאפשר להם את הגישה.

"אנחנו מאמינים שהתהליך שהוסכם עליו יבטיח שאנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יקבלו את הגישה שהם זקוקים לה", אמר הגורם. אם אכן הושגה הסכמה בנושא, הרי שמדובר בפריצת דרך של ממש, מאחר שנושא הפיקוח על אתרי הגרעין הוא אחד מנושאי המחלוקת המשמעותיים ביותר בין הצדדים.

בתוך כך הודיע הערב דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט כי המשלחת האמריקנית לווינה צפויה להאריך את שהותה מעבר למחר- המועד האחרון שנקבע לחתימה על הסכם. בעקבות קשיים בשיחות ההערכה היא כי הצדדים לא יצליחו לעמוד בדד ליין והשיחות יתארכו.

זריף: "הסכם - בהישג יד"

ביום שבת האחרון התחדשו השיחות הישירות בין הצדדים עם פגישתם של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ האירני מוחמד זריף בווינה. "הסכם טוב נמצא כעת בהישג יד", אמר זריף בטרם הפגישה הראשונה בין השניים. "יש עוד עבודה לפנינו".

"נמשיך להתעקש על כך שהצד השני צריך ליישם ולציית להתחייבויות שנתן, בעיקר על הסרת הסנקציות, כל הסנקציות", אמר זריף עם נחיתתו בווינה והדגיש פעם נוספת את הצד הבלתי מתפשר שמציגה אירן בעת האחרונה. הוא הדגיש כי על המעצמות להסיר את העיצומים הכלכליים שהוטלו על ארצו באופן מיידי ולא להמתין עד למימוש ההסכם.

שר החוץ של צרפת לורן פביוס, שהגיע גם הוא לווינה, אמר כי נותרו עוד שלושה תנאים הכרחיים שעל אירן לקבל בטרם החתימה על ההסכם מול המעצמות: "הגבלה מתמשכת של יכולת המחקר ופיתוח של אירן, בדיקה קפדנית של אתרים צבאיים במידת צורך, והחזרה אוטומטית של סנקציות במקרה להפרת ההתחייבויות".