ארה"ב: עונש מוות בזריקה - חוקי

בית המשפט פסל את טענותיהם של מספר נידונים למוות בטענה שהשימוש בזריקה הקטלנית נוגד את החוקה. המבקרים זועמים: "מדובר במקבילה המודרנית לשריפה על המוקד"

כסא ההוצאות להורג. ארכיון (רויטרס)

בית המשפט העליון בארה"ב קבע היום (שני) ברוב של חמישה שופטים מול ארבעה, כי השימוש בזריקת הרעל הקטלנית בהוצאות להורג עומדת בדרישות החוקה האמריקנית. על פי ההחלטה, קוקטייל הרעלים הניתן לאסירים שנידונו למוות אינו מפר את האיסור החוקתי על עונש אכזרי או יוצא דופן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיון בבית המשפט העליון הגיע בעקבות תלונה של מספר אסירים שנידונו לעונש מוות, הטוענת כי אחד הרעלים המשמשים בקוקטייל הקטלני ומטרתה להכניס את האסיר למצב של חוסר הכרה אינה בטוחה. האסירים טענו כי לא ניתן לקבוע כי התרופה אכן תשאיר את האסיר מחוסר הכרה באופן יעיל ומלא.

בתום הדיון קבע בית המשפט כי האסירים נכשלו בהוכחה כי זריקת הרעל מפרה את התיקון השמיני לחוקת ארה"ב האוסר על עונש אכזרי או יוצא דופן. "האסירים נכשלו בהצגת חלופה בטוחה יותר להוצאה להורג, כפי שנדרש לביטול עונשים על פי התיקון השמיני לחוקה", הסביר השופט אליטו שתמך באישור הזריקה.

"אנו משאירים אסירים חשופים למה שניתן להגדירו כמקביל המודרני לשריפה על המוקד", ביקרה השופטת סוטומייר שהתנגדה לאישור את החלטת הרוב. זו הפעם השנייה בשבע השנים האחרונות שבית המשפט העליון בארה"ב נאלץ לדון בחוקיות של השימוש בזריקת הרעל בארה"ב.