מסר מיוון לישראלים: אל תדאגו

ישראלים רבים שהזמינו חופשה ביוון נכנסו ללחץ בעקבות הדיווחים על הקריסה הכלכלית במדינה. מנכ"ל לשכת התיירות היוונית מבקש להרגיע ומדגיש: "המלונות עובדים וכל החברות מקבלות כרטיסי אשראי". בבית חב"ד באתונה לעומת זאת מציירים תמונה שונה

"אין סיבה לדאגה", יוון (רויטרס)

דברים שרואים מכאן לא רואים משם: הדיווחים על המשבר הכלכלי החמור ביוון גרמו דאגה רבה בקרב הישראלים שמתכוונים לנפוש במדינה בקרוב. במשרד התיירות היווני ממהרים לשלוח מסר הרגעה לישראל ומבהירים: "אין סיבה לדאגה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מייקל טרזמיס, מנכ"ל לשכת התיירות היוונית בישראל, אומר בשיחה עם חדשות 2 online שנכון לעכשיו תעשיית התיירות ממשיכה כרגיל: "כל החברות פועלות. המלונות עובדים וכל החברות מקבלות כרטיסי אשראי".

הוא הביע אופטימיות ואמר שלמרות המצב הפוליטי והכלכלי הקשה ביוון, הכל צפוי להיפתר בקרוב. "זה משאל עם, זה קורה בכל מדינה. אנחנו חלק מהמשפחה האירופית - אסור לשכוח את זה", ציין.

נופשים על החוף ביוון (רויטרס)


למרות מסר ההרגעה, הרב הראשי של בית חב"ד באתונה מנדל הנדל מצייר תמונה שונה. "המצב פה לא ברור ויש בלבול. הבנקים סגורים, אפשר להוציא רק 60 יורו ביום", הוא מתאר. עם זאת, ההגבלה על סכום המשיכה נועדה בעיקר למקומיים, והתיירים או מי שמחזיק כרטיס אשראי בינלאומי, יכול להוציא כמה כסף שהוא רוצה. "למי שמגיע עכשיו ליוון אני הייתי מציע לבוא עם מזומנים מהבית", אומר הרב.

בינתיים, השווקים הפיננסיים באירופה ספגו מכה עם פתיחת הבורסות והעסקאות המוקדמות הבוקר ברחבי היבשת, כשהבנקים הדרום אירופיים נפגעו במיוחד. מדד המניות של פורטוגל צנח ב-5%, והמדד הפאן אירופי ב-3%.

מדד ה- DAX של גרמניה וה- CAC של צרפת ירדו בכ -4% כל אחד, מה שגורם לבוקר הזה להיות הגרוע ביותר של הבורסות בגוש האירו מאז סוף 2011.

לאחר המשא ומתן בין המלווים לממשלה היוונית, שיחות שקרסו בסוף השבוע, הקפיא הבנק המרכזי של אירופה את התמיכה במימון חיוני לבנקים של יוון ולאתונה לא נותרה ברירה אלא לסגור את המערכת הפיננסית כדי לשמור על הבנקים מפני קריסה. לפי הודעת ממשלת יוון, הבנקים יהיו סגורים בשבוע הקרוב וכך גם הבורסה.