טורקיה: המשטרה פיזרה את מצעד הגאווה

עשרות שוטרים שהגיעו אל מרכז העיר איסנטבול החלו להתעמת עם הצועדים ולפנות אותם בכוח מהמקום תוך שימוש בזרנוקי מים, גז פלפל וכדורי גומי. לפי הדיווחים בתקשורת הטורקית השוטרים החלו להשתמש בכוח לאחר שהצועדים שרו שירים נגד המשטר ונגד הנשיא ארדואן

מצעד הגאווה ה-23 של קהילת הלהט"ב בטורקיה, שהחל בשקט יחסי ברחובות איסטנבול, קיבל תפנית לא צפויה כשהמשטרה המקומית החלה לפנות בכוח את הצועדים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות בהם גם גז פלפל, זרנוקי מים, כדורי גומי וביצעו מעצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עשרות שוטרים שהגיעו לאזור מרכז העיר החלו לסגור את הרחובות הסמוכים. אנשי הקהילה הגאה מלווים בתומכים הגיבו בהחזקת ידיים אל מול מחסומי המשטרה, בניסיון למנוע מהם לעצור את המצעד.השוטרים החלו להשתמש בכוח נגד הצועדים ברגע שאלה החלו לשיר שירים נגד המשטר "הפשיסטי" ונגד הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן שאותו כינו שמרן.

לפי דיווחים בתקשורת הטורקית, המשטרה שהגיעה למקום מיד לאחר שהתחיל המצעד ביקשה למנוע מהמשתתפים להגיע לכיכר טקסים, מחשש ששם תתפתח מהומה גדולה ומחאה נגד המשטר, כפי שהתרחש בהפגנות אחרות בשנים האחרונות.

למרות שמצעד הגאווה בעיר מתקיים מדי שנה, הפעם האירוע נופל על חודש הרמאדן ויש חשש כי מוסלמים שמרנים ינסו לתקוף את הצועדים.

מוקדם יותר היום חבר פרלמנט ברוסיה, המתנגד לאישורי נישואים חד מיניים, אמר כי יעלה הצעת חוק לסגור את פייסבוק במדינתו. קריאתו הגיעה לאחר האישור שהעניק בית המשפט העליון בארה"ב וגל התמיכה שהגיע בעקבותיו ברשת החברתית, כשגולשים רבים החליפו את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה עם רקע בצבעי דגל הגאווה.

"זוהי הפרה בוטה של החוק הרוסי", אמר חבר הפרלמנט ויטאלי מילונוב. "לפייסבוק אין הגבלת גיל וזה בלתי אפשרי לדעת כמה קטינים נמצאים שם ומה הם עושים".

דבריו של מילונוב עוררו סערה ברוסיה ופעילים למען הקהילה הגאה פרסמו את תמונתו על רקע צבעי דגל הגאווה והפיצו אותה ברשת: "מקווים שרוסיה תאשר את הנישואים החד מיניים ביום מן הימים, אך סביר שהם לא יהיו בין החיים כדי לחוות זאת".