המשבר הכלכלי ביוון: תורי ענק לכספומטים‎

אזרחים רבים ביוון נוהרים לכספומטים ברחבי המדינה כדי להספיק ולהוציא כסף מזומן עד לקיומו של משאל עם בנוגע לתכנית הסיוע למדינה בשבוע הבא. באיחוד האירופי כבר הודיעו שלא יעניקו הארכה לתכנית והשיחות יסתיימו ביום שלישי הקרוב

תורים ארוכים בכספומטים - יוון (רויטרס)

דרמה יוונית: הודעתו של ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, בנוגע לקיום משאל עם בעוד כשבוע על תכנית הסיוע לארצו, הכניסה את אזרחי המדינה ללחץ מפני פשיטת רגל ושלחה אותם בהמוניהם אל הכספומטים. מאות מכשירי כספומט במדינה כבר התרוקנו מכסף מזומן והתורים הארוכים משתרכים בכל המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום ביקש שר האוצר היווני מהאיחוד האירופי הארכה בתכנית הסיוע עד לגיבוש תמונת מצב ברורה יותר ביוון, אולם שרי האוצר של גוש האירו החליטו לדחות אותה ולשלוח את שר האוצר היווני בחזרה לארצו. "לא יכול להיות הארכה לתכנית כרגע משום שמעולם לא היה בסיס לשיתוף פעולה", אמר גורם בגוש האירו והבהיר שהודעתו של ציפראס "הפתיעה אותם לרעה".

(רויטרס)


במסיבת עיתונאים שכינס הערב ראש קבוצת ה"יורוגרופ" ירוון דיסלבוים, נאמר כי תכנית הסיוע ליוון תסתיים ביום שלישי בלילה. "הופתענו לרעה מהצעדים שהממשלה היוונית נקטה אמש. ההצעות לא היו גמורות, והן נדחו. אין זה הוגן לשאול את היוונים את השאלה הזו יחד עם המלצה להצביע 'לא'", הבהיר.

הוא לא התייחס לסוגיית עתידה של יוון בגוש האירו, אולם אמר כי גם אם היוונים יצביעו "כן" במשאל העם על התנאים האירופאיים - לא ברורה המשמעות של הדבר. "יש להבין שהמצב ביוון הולך להידרדר במהירות", הוא אמר, והודיע בבירור: "השיחות עם יוון נגמרו".