שיחות הגרעין מגיעות לנקודת ההכרעה: קרי וזריף נפגשו בווינה

רגע האמת מתקרב: מזכיר המדינה האמריקני ומקבילו האירני נועדו בווינה בניסיון לגשר על הפערים בהסכם הגרעין המתגבש. "הסכם טוב נמצא בהישג יד", טען זריף. המכשול העיקרי: הסירוב האירני לפיקוח במתקני הצבא

זריף וקרי, ארכיון (רויטרס)

בווינה שבאוסטריה נועדו היום (שבת) מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומקבילו האירני מוחמד זריף, בניסיון לגשר על הפערים שעדיין נותרו בהסכם הגרעין המתגבש, לקראת תאריך היעד שנקבע לחתימה - 30 ביוני. "הסכם טוב נמצא כעת בהישג יד", אמר זריף עוד בטרם הפגישה הראשונה בין השניים. "יש עוד עבודה לפנינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשל הזמן המועט שנשאר עד לדד-ליין שנקבע לסיום השיחות, יקיימו קרי וזריף פגישה נוספת במהלך היום, במסגרתה ימשיכו בדיונים על הנושאים שנותרו במחלוקת - ביקורי פקחים באתרי הגרעין באירן, כולל בבסיסים צבאיים - דבר שאירן מתנגדת לו בתוקף ואף השמיעה את עמדתה בפומבי פעם אחר פעם בתקופה האחרונה. נושא נוסף שעל השולחן, מועד הסרת הסנקציות והיקפן.

זריף, ארכיון (רויטרס)

"נמשיך להתעקש על כך שהצד השני צריך ליישם ולציית להתחייבויות שנתן, בעיקר על הסרת הסנקציות, כל הסנקציות", אמר זריף עם נחיתתו בווינה והדגיש פעם נוספת את הצד הבלתי מתפשר שמציגה אירן בעת האחרונה. הוא הדגיש כי על המעצמות להסיר את העיצומים הכלכליים שהוטלו על ארצו באופן מיידי ולא להמתין עד למימוש ההסכם.

שר החוץ של צרפת לורן פביוס, שהגיע לוינה לצורך הפגישות אמר כי נותרו עוד שלושה תנאים הכרחיים שעל אירן לקבל בטרם החתימה על ההסכם מול המעצמות. "מה שאנו רוצים זו עסקה חזקה שמכירה בזכותה של אירן לנשק גרעיני למטרות אזרחיות אך מבטיחה שהיא מוותרת על הגרעין כנשק", אמר עם נחיתתו.

לדבריו התנאים שנותרו בכדי להשלים את ההסכם הם: "הגבלה מתמשכת של יכולת המחקר ופיתוח של אירן, בדיקה קפדנית של אתרים צבאיים במידת צורך, והחזרה אוטומטית של סנקציות במקרה להפרת ההתחייבויות".

בהמשך היום צפויים קרי וזריף לקיים פגישה נוספת, אליה עשויים להצטרף גם שרי החוץ של יתר המעצמות - רוסיה, צרפת, סין, גרמניה ובריטניה. למרות שתאריך היעד שנקבע ליום שלישי הקרוב הולך ומתקרב, במערב מעריכים כי אם הצדדים יפגינו התגמשות בעמדותיהם, ניתן יהיה להודיע על הארכת השיחות למועד קצוב נוסף.