מתקפת טרור בצרפת: ראש ערוף ודגל אסלאמי

שני חשודים פרצו עם רכבם דרך שער מפעל באזור העיר ליון וגרמו לפיצוץ מיכלי גז במקום. הם רצחו אדם אחד, שאת ראשו כרתו, ופצעו שניים נוספים. כוחות משטרה שהוזעקו למקום עצרו את השניים, לאחר שאנשי שירותי הכיבוי נטרלו אותם. אחד מהם, המוכר לגופי הביטחון, טען שהוא משתייך לדאע"ש

כחצי שנה אחרי הטבח במגזין "שארלי הבדו" והפיגוע ב"היפר כשר" בפריז, הטרור האסלאמי שוב מכה בצרפת: במתקפה על מפעל גז באזור העיר ליון נרצח אדם אחד, שראשו נערף, ושניים נוספים נפצעו. במקום הונף דגל אסלאמי ולפי הדיווחים, המשטרה עצרה חשוד שהודה כי הוא משתייך לדאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 10:00 (שעון צרפת) נשמעו הדי פיצוצים בעקבות מתקפה של שני חמושים שפרצו עם רכבם דרך שער המפעל וככל הנראה פוצצו חלק ממיכלי הגז במקום. הם רצחו אדם אחד, שאת ראשו כרתו, ופצעו שניים נוספים.

כוחות הצלה מחוץ למפעל שהותקף (טוויטר)

עדי ראייה סיפרו שראו את החשודים סורקים את המפעל ברכבם זמן קצר לפני שפרצו פנימה. כוחות גדולים של משטרה הוזעקו למפעל ועצרו את שני החשודים, שנוטרלו זמן קצר לאחר הפריצה בידי כבאים מקומיים. אחד מהם מוכר לשירותי הביטחון במדינה וגם זהותו של השני ידועה, כמו גם זהותו של הנרצח.

הראש הערוף נמצא בשער הכניסה למפעל, כשעליו כיתוב בערבית. גופת הנרצח נמצאה כמה עשרות מטרים משם.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שנמצא בבריסל בפגישת מנהיגי אירופה, החליט לקצר את שהותו בעקבות מתקפת הטרור ולחזור לצרפת. בהצהרה לתקשורת הוא הבהיר כי מדובר בפיגוע שבוצע בידי שני חשודים שנעצרו. "החלטנו על תגבור האבטחה באתרים רגישים נוספים באזור במטרה למנוע מתקפות דומות", אמר הולנד.

הנשיא הדגיש כי "אנחנו חייבים לנקוט פעולות נגד הטרור ולהגן על ערכינו. לא נכנע לקיצוניות. העם הצרפתי מצפה מאיתנו לפעולה ונעשה אותה. קבוצות או יחידים שאחראים למתקפה הזאת יובאו לדין".

שר הפנים הצרפתי ברנרד קזנב הגיע לזירת הפיגוע ואמר כי נפתחה חקירה של האגף  למלחמה בטרור. לדבריו, זהותם של שני המחבלים ידועה וכבר ב-2006 אחד מהם "עלה על הרדאר" של שירותי הביטחון.

"נוודא במסגרת החקירה האם יש מה להוסיף לפרופיל שלו", אמר השר. "הוריתי לוודא האם פעל לבד או שהוא חלק מרשת. גם השותף שלו נעצר ואנו מנסים לבדוק האם היה מעורב בפועל בפיגוע". קזנב ציין כי החשוד נוטרל כמעט מיד אחרי התקיפה בידי איש משירותי הכיבוי המקומיים ושבח את תפקודם של הכבאים ש"באומץ רב התערבו ומנעו את המשך האירוע".

הוא הבהיר כי "לממשלה יש את האמצעים להגן על האזרחים ואנו לוקחים את זה לרמה הגבוהה ביותר. אתמול אושר חוק נוסף הקשור לאיסוף המודיעין ולשיתוף בין הרשויות וזה מעניק לנו כלים נוספים וחשובים במאבק בטרור"

בחודשים האחרונים ביצעו פעילים אסלאמיים כמה פיגועי טרור בצרפת, כשהקשה ביותר מביניהם היה ב-7 בינואר - אז פרצו האחים סעיד ושריף קואשי למערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" ופתחו בירי ללא הבחנה. 12 בני אדם נרצחו במתקפה ובהם המאייר הראשי ועוד עשרה נפצעו.

יומיים לאחר מכן נכנס המחבל אמדי קוליבאלי למרכול "היפר כשר" בפריז רצח ארבעה בני אדם והחזיק בלקוחות ובעובדים בני ערובה. לאחר כמה שעות פרצו כוחות הביטחון הצרפתיים למרכול והרגו אותו.