אובמה לפוטין: "לשמור על אחדות מול אירן"

לאחר נתק של ארבעה חודשים שוחחו נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מספר נושאים, בהם שיחות הגרעין המתחדשות, המשבר בסוריה, וארגון דאע"ש. אובמה ניצל את השיחה בכדי להבהיר לנשיא רוסיה כי עליו לכבד את הפסקת האש באוקראינה

חזרו לתקשר: פוטין ואובמה (רויטרס)

מחדשים קשרים: על רקע כוונת ארה"ב לשלוח כוחות למזרח אירופה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח אמש (חמישי) בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ודן עמו על כמה נושאים, בהם שיחות הגרעין עם אירן, מלחמת האזרחים והמצב המחמיר בסוריה, ואופן הפעולה נגד ארגון המדינה האסלאמית. כך נמסר מהבית הלבן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המנהיגים דנו בהידרדרות המצב הביטחוני בסוריה, והדגישו את חשיבותה של אחדות ששת המעצמות מול אירן לקראת המשך המו"מ בשיחות הגרעין שיחל בשבוע הבא", נמסר בהודעת הבית הלבן.

נשיא ארה"ב ניצל את שיחת הטלפון הראשונה בין שני המנהיגים מאז חודש פברואר, בכדי להבהיר לפוטין כי רוסיה חייבת לקיים את תנאי הפסקת האש במזרח אוקראינה ולהסיג את כל חייליו מאוקראינה.

5,000 חיילים אמריקניים במזרח אירופה?

השיחה מגיעה שלושה ימים בלבד לאחר ששר ההגנה האמריקני אשטון קרטר אישר כי ארצות הברית תקדם טנקים, נשק ארטילרי וציוד צבאי למזרח ומרכז אירופה במטרה לחזק את ביטחונן של בנות בריתה בברית נאט"ו, שחוששים מהתוקפנות הרוסית באוקראינה.

קרטר הוסיף כי המדינות הבלטיות אסטוניה, לטביה וליטא כבר הסכימו להצבת הציוד הצבאי האמריקני בשטחן. אחרי שרוסיה פלשה בשנה שעברה לחצי האי קרים שבאוקראינה, כך על פי האשמות המערב, הסכימו מנהיגי נאט"ו להאיץ את התרגילים, ואת פריסת הכוחות במזרח אירופה, כמו גם הצבת מספיק כוחות כדי להתמודד עם איום במצב חירום.

כוחות אמריקניים במזרח אירופה? (רויטרס)

דבריו של קרטר אישרו את הדיווח ב"ניו יורק טיימס" בשבת שעברה, שלפיו מדובר בצעד שנראה חסר תקדים בהיקפו ושלא היה כמותו מאז ימי המלחמה הקרה. על פי הדיווח, הפנטגון הגיש הצעה לממשל האמריקני הכוללת שליחת 5,000 חיילים לאזור, יחד עם טנקים וכלי נשק מתקדמים במטרה לשלוח מסר חד משמעי לרוסיה, שתחדל ממסעות ההשתלטות שלה במזרח היבשת.