חמינאי: "מנסים להרוס את תעשיית הגרעין"

המנהיג העליון של אירן מערים קשיים לקראת סיום שיחות הגרעין. "מטרת נציגנו היא לשמור על כבודה של אירן ועל הישגינו בתחום הגרעין", אמר. בין דרישות הרגע האחרון גם הדרישה להסיר את הסנקציות הכלכליות באופן מיידי עם חתימת ההסכם

מערים קשיים. חמינאי (רויטרס)

מנהיגה העליון של אירן האייתוללה עלי חמינאי מחדש את הקווים האדומים שלו לעסקת גרעין עם מעצמות העולם בהתערבות פתאומית, רגע לפני שמגיע המועד האחרון להשלמת המשא ומתן על הסכם הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום שנשא חמינאי אתמול (שלישי) בטלוויזיה האירנית הוא אמר כי ארה"ב מנסה להרוס את תעשיית הגרעין של ארצו. "מטרת נציגנו במו"מ עם המעצמות היא לשמור על כבודה של אירן ועל הישגינו בתחום הגרעין".

שבוע לקראת החתימה על הסכם הגרעין נראה כי חמינאי מערים קשיים על המו"מ רגע לפני הסוף. על פי דרישתו, מיד בתום החתימה על ההסכם יש להסיר את הסנקציות הכלכליות מעל ארצו.

מתקן גרעין באירן (רויטרס)

כמו כן הדגיש חמינאי את התנגדותו לביקורות של פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א) במתקני הגרעין בשטחי אירן. לטענתו, סבא"א "אינו גוף עצמאי או הוגן", ועל כן ארצו לא תאפשר בדיקות באתרים צבאיים או בדיקות שגרתיות במתקניה.

הסתייגות נוספת מההסכם שהתגבש עליה הצביע מנהיג אירן היא זמן הפסקת הפעילות. הערכה הייתה כי טהרן הסכמה להשהות את פיתוח פרויקט הגרעין שלה ל-10 שנים. אולם כעת משמיע חמינאי ביקורת על דרישה זו. "זוהי דרישה קיצונית, "בניגוד להתעקשות האמריקנים, אנחנו לא מוכנים לקבל את המגבלות לטווח של 10 או 12 שנים".