דיווח: "ארה"ב האזינה לנשיאי צרפת"

תחת הכותרת "ריגול בארמון האליזה", מפרסמת וויקיליקס מסמכים המעידים כי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי יירטה שיחות של בכירים בצרפת, בהם גם שלושת הנשיאים האחרונים. "לעם בצרפת יש הזכות לדעת", אמר מייסד אתר ההדלפות ג'וליאן אסאנג'. הבית הלבן בתגובה: "לא ניסינו להאזין לשיחות של הנשיא"

נשיאי צרפת, ארכיון (רויטרס)

אתר ההדלפות וויקיליקס פרסם אתמול (שלישי) באמצעות העיתון הצרפתי "ליברסיון" מסמכים חשאיים העונים לשם "ריגול באליזה", בהם נטען כי ה-NSA הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב ריגלה במשך שנים אחר שלושה מנשיאי צרפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסמכים המסווגים מעלים כי ארה"ב יירטה תקשורת של נשיאי צרפת במשך לא פחות מעשר שנים. בין היתר נטען כי הסוכנות האמריקנית קיבלה כך מידע חשאי על נשיאי צרפת פרנסואה הולנד, ניקולא סרקוזי וז'אק שיראק. כמו כן התקיים מעקב אחר שרי ממשלה בצרפת ושגרירים.

במסמכים ניתן למצוא סיכומי שיחות בין פקידי ממשל צרפתיים על כמה מהנושאים החשובים ביותר שעמדו בפני צרפת והקהילה הבינלאומית בשנים האחרונות - בהם המשבר הפיננסי העולמי, משבר החוב של יוון, ואפילו המעורבות הצרפתית בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הלילה קרא נשיא צרפת פרנסואה הולנד לכינוס חירום של מועצת הביטחון הצרפתית על מנת לדון בממצאי מסמכי וויקיליקס. ממחלקת המדינה נמסר בתחילה כי "אנחנו לא מגיבים על האמיתות או תוכן של המסמכים שהודלפו", אך לפנות בוקר הוציא הבית הלבן הודעה לפיה: "לא הייתה כוונה להאזין לשיחות של נשיא צרפת".

המייסד, אסאנג' (חדשות 2)

לא מדובר בפעם הראשונה שבה וויקיליקס מביכה את השלטונות האמריקנים: רק לפני כשנתיים פרסם אתר ההדלפות ממסמכים שהעידו כי האמריקנים האזינו לבכירים בגרמניה בהם גם לקנצלרית עצמה - אנגלה מרקל. הגילוי גרם לסערה של ממש בין שתי הידידות הקרובות ולשינוי בשיתוף הפעולה המודיעיני ביניהן.

מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' אמר לאחר הפרסום כי "לעם בצרפת יש את הזכות לדעת שהממשלה שבחרו בה נמצאת תחת מעקב עוין ממי שנחשבת לידידה. אנחנו גאים בעבודתנו בשיתוף פעולה עם המוציאים לאור בצרפת שהביאו את הסיפור הזה לידיעת הציבור".