מסמכי וויקיליקס: "אירן העבירה ציוד גרעין לסודן"

על פי מסמכים מסווגים שהודלפו על ידי וויקיליקס, דיפלומטים סעודים סבורים שאירן העבירה ציוד גרעין מתקדם הכולל צנטריפוגות למדינה האפריקנית בשנת 2012. בעבר נטען בתקשורת הזרה שישראל הפציצה מטרות אסטרטגיות בסודן

התקיפה בסודן בשנת 2012 (רויטרס)

אירן העבירה ציוד גרעיני מתקדם לסודן - כך נחשף במסמך שדלף משגרירות ערב הסעודית בבירה חרטום. על פי אותו מסמך שדלף, הציוד, שהועבר לסודן בשנת 2012, כלל גם מספר צנטריפוגות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מכולות שהגיעו מאירן הגיעו לנמל התעופה בחרטום", כך נכתב במכתב שניסחו הדיפלומטים הסעודים לפני כשלוש שנים. "המכולות הכילו ציוד טכני עדין בתצורה של צנטריפוגות להעשרת אורניום". בנוסף, במסמך נטען כי מטען שני במספר צפוי היה להגיע לבירת סודן בשבוע שלאחר מכן.

המסמך, שסווג כ"סודי ביותר", הוא חלק מ-60 אלף מסמכים רשמיים שניסחו פקידים סעודים בכירים, אותם חשף אתר "וויקיליקס" בשבוע שעבר. לטענת האתר, בכוונתו לחשוף כחצי מיליון מסמכים נוספים שהועברו בתמסורות בין הרשויות הסעודיות.

בערב הסעודית לא הכחישו את הדיווחים ולא התייחסו למסמכים ספציפיים שדלפו, אך ציינו כי חלק מהם מזויפים. עם זאת, במידה ואכן מדובר במסמכים אותנטיים, הם אינם מספקים מידע נוסף אודות המקור לדליפתם, או ראיות לכך שמשלוח אירני שכזה אכן הגיע לנמל התעופה בבירת סודן. מלבד זאת, לא התקבלו דיווחים בעבר על כך שאירן שלחה ציוד גרעין לסודן - שלה אין תכנית מוצהרת לייצור נשק גרעיני.

המפעל שהופצץ בחרטום לפני 3 שנים (רויטרס)

האם ישראל תקפה את המשלוח?

המסמכים שפורסמו כעת מגיעים לאחר שבאוקטובר 2012 התרחש פיצוץ רב עוצמה במפעל נשק בבירה חרטום. שרים בכירים בממשלה המקומית טענו אז כי ארבעה מטוסי קרב של צה"ל השמידו את המפעל. נשיא סודן אל-בשיר, שנבחר מחדש בשבוע שעבר, אמר אז: "ישראל היא אויב שלנו ונמשיך לכנותה אויב".

בחודש שעבר דיווחו כלי תקשורת ערביים כי מטוסי קרב תקפו מפעל לייצור אמצעי לחימה באזור חרטום. על פי אותם דיווחים הועלתה האפשרות שישראל אחראית לתקיפה. בישראל מנגד בחרו שלא להתייחס לדיווחים. מלבד אותן תקיפות של מטרות צבאיות, בשנים האחרונות פורסמו בכלי תקשורת זרים מספר דיווחים על תקיפות שיוחסו לישראל בסודן - כולן במטרה לפגוע במשלוחי או מחסני אמצעי לחימה.