רשמית: ארה"ב תציב כוחות במזרח ומרכז אירופה

בצעד שנראה חסר תקדים בהיקפו ושלא היה כמותו מאז ימי המלחמה הקרה תקדם טנקים, נשק ארטילרי וציוד צבאי למדינות הבלטיות - ליטא, לטביה, אסטוניה ויעדים נוספים

ארה"ב תקדם כוחות במזרח אירופה. ארכיון (רויטרס)

ארצות הברית תקדם טנקים, נשק ארטילרי וציוד צבאי למזרח ומרכז אירופה - כך מאשר היום (שלישי) שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר. המטרה, ככל הנראה, היא לחזק את ביטחונן של בנות בריתה של ארצות הברית בברית נאט"ו שחוששים מהתוקפנות הרוסית באוקראינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרטר, שמסייר בטאלין, אמר כי המדינות הבלטיות אסטוניה, לטביה וליטא כבר הסכימו להצבת הציוד הצבאי האמריקני בשטחן. אחרי שרוסיה פלשה בשנה שעברה לחצי האי קרים שבאוקראינה, כך על פי האשמות המערב, הסכימו מנהיגי נאט"ו להאיץ את התרגילים, וא פריסת הכוחות של בנות הבאזור במזרח אירופה, כמו גם הצבת מספיק כוחות כדי להתמודד עם איום במצב חירום. בדיווח לא נמסר היכן בדיוק יוצב הציוד הצבאי, אבל ברוסיה מביטים בחשש על הדיווחים ועל הפריסה של הכוחות האמריקניים.

דבריו של קרטר מאשרים את הדיווח ב"ניו יורק טיימס" בשבת שעברה, שלפיו מדובר בצעד שנראה חסר תקדים בהיקפו ושלא היה כמותו מאז ימי המלחמה הקרה, צפויה ארצות הברית לפרוש אלפי חיילים ואמצעי לחימה במדינות הבלטיות  על מנת לעצור את ההשתלטות הרוסית על שטחים במזרח היבשת.

על פי הדיווח, הפנטגון הגיש הצעה לממשל האמריקני הכוללת שליחת 5,000 חיילים לאזור, יחד עם טנקים וכלי נשק מתקדמים במטרה לשלוח מסר חד משמעי לרוסיה, שתחדל ממסעות ההשתלטות שלה במזרח היבשת. רוסיה השתלטה לפני כשנה על חצי האי קרים ועל שטחים נוספים באוקראינה - ועדיין מנהלת מלחמה באזור, על אף הפסקת האש שנכנסה לכאורה לתוקף.

חשש ברוסיה, פוטין עושה שרירים. ארכיון (רויטרס)

התכנית - מסר חד משמעי ונחרץ לפוטין ולרוסיה

התכנית נועדה לשלוח מסר ברור לנשיא פוטין לפיו ארצות הברית תעמוד לצד כל ידידותיה באירופה ותגן עליהן מפני התוקפנות הרוסית ויצרי ההשתלטות של מוסקבה על שטחים שבעבר היו בשליטתה. "זה צעד בעל משמעות גדולה שמשקף שינוי דרסטי במדיניות האמריקנית באזור", אמר מי ששימש כמפקד ברית נאט"ו, האדמירל ג'יימס סטוורידיס.

כמות החיילים שמבקשת ארה"ב לשנע לאזור דומה לזו שנשלחו לכוויית ב-1990 לאחר שעירק פלשה אליה. שנה לאחר שליחת החיילים האמריקנים לאזור, העירקים הסיגו את כוחותיהם מהאזור.