קרי: נחושים להגיע להסכם בקרוב

במסיבת עיתונאים שערך בז'נבה הצהיר מזכיר המדינה האמריקני כי ארה"ב נחושה להגיע להסכם עם טהרן על תכניתה הגרעינית כבר בשבועות הקרובים. "הפערים עדיין גדולים, עדיין לא הגענו לקו הסיום", הדגיש קרי

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, התייחס למגעים המתנהלים בין המעצמות לאירן ואמר כי "ארצות הברית ובנות בריתה יבטיחו שאירן תפתח גרעין לצרכי שלום בלבד". לדברי קרי, הצדדים נחושים להגיע להסכם בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"במהלך החודשים האחרונים מאז החל המשא ומתן נרשמה התקדמות משמעותית בשיחות", ציין קרי במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בז'נבה, בטרם ייצא ללונדון, שם ייפגש עם שרי החוץ מהאיחוד האירופי.

מזכיר המדינה האמריקני הוסיף כי על אף ההתקדמות וההבנות, עדיין נותרו פערים משמעותיים בין נציגי אירן והמעצמות. "אנחנו לא נחפזים לחתום על ההסכם", הבהיר קרי. "עדיין לא הגענו לקו הסיום".

"הסיכונים הם רבים והנושאים עליהם אנו דנים הם מסובכים", הוסיף שר החוץ האמריקני. "למרות כל זאת אנחנו מבינים שזה הזמן לקבל החלטות".

צרפת: "לא נאפשר לאירן להשיג פצצת אטום"

דבריו של קרי מגיעים לאחר שהבוקר תקף שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, את מתווה ההסכם המתגבש על תכניתה הגרעינית של אירן ואומר כי הוא עלול להוביל לכך שטהרן תוכל להתחמש בפצצת אטום.

בריאיון שהעניק לאחת מתחנות הרדיו באירופה אמר שר החוץ פביוס כי "צרפת מעוניינת בהסכם, אבל רק על פי מתווה שמבטיח באמת שאירן תוכל להסתפק באנרגיה גרעינית לצרכים אזרחיים בלבד". בנוסף, הבהיר פביוס כי מדינתו לא תתמוך בהסכם שעשוי לאפשר לאירן נשק גרעיני.

נשיא אירן: "אין דבר שלא ניתן לפתור"

בתוך כך, נשיא אירן חסן רוחאני הגיב הבוקר למאמצים להגיע להסכם ואמר כי ישנה התקדמות במגעים בין מדינתו למערב. "ההתקדמות האחרונה בין הצדדים עשויה להוביל להסכם קבע", אמר הנשיא האירני לסוכנות הידיעות האירנית IRNA.

לטענת רוחאני, ניתן לגשר על כל המכשולים וחילוקי הדעות שהתגלו במהלך השבועות האחרונים. "בסבב השיחות האחרון ראינו מספר נקודות שעשויות להביא לגיבושו של הסכם סופי", אמר הנשיא. "אני מאמין שזה אפשרי להגיע להסכם ואין דבר שלא ניתן לפתור".