מצעד האמירות הגזעניות נגד אובמה

אשתו של המשנה לראש הממשלה, ג'ודי ניר מוזס, היא לא הראשונה שמסתבכת באמירות בעייתיות ביחס לצבע עורו של הנשיא השחור הראשון בארה"ב. פוליטיקאים, אנשי קולנוע ואפילו חוקרי משטרה לא חסכו עקיצות סטריאוטיפיות - אספנו כמה מהן

אובמה, ארכיון (רויטרס)

אחרי הסערה שגרם אתמול הציוץ הגזעני הנמהר של אשת המשנה לראש הממשלה, ג'ודי ניר מוזס, הנה כמה תזכורות לפליטות פה נוספות של אישית בולטים בעולם ביחס לצבע עורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני אמר מיד אחרי הבחירות בארה"ב ב-2008: "אמרתי לנשיא רוסיה שיש לאובמה כל מה שצריך כדי להגיע איתו להסכמות: הוא צעיר, חתיך ואפילו שזוף". שנה מאוחר יותר, למרות הביקורת נגדו אמר ברלוסקוני באסיפת מפלגתו: "אני רוצה למסור לכם ברכות מאדם - מה שמו? מה שמו? שנייה, זה מישהו שזוף... ברק אובמה". עוד הוא הוסיף בהזדמנות ההיא כי "לא תאמינו, אבל הם הלכו יחד לים כדי להשתזף, כי גם אשתו שזופה".

ואפילו תוך כדי חקירת אירוע על רקע גזעני נשמעו דברים בוטים נגד הנשיא - בחודש דצמבר 2014, במהלך חקירת האירוע בפרגוסון מיזורי שבו נורה למוות צעיר שחור, כתבו החוקרים זה לזה כי "אובמה לא ימשיך להיות נשיא לאורך זמן, כי איזה בחור שחור מצליח להחזיק את אותה המשרה במשך ארבע שנים?".

חשיפת המיילים הגדולה של אולפני סוני גילתה גזענות גם בהוליווד: בין היתר נחשפה תכתובת בין יו"ר החברה איימי פסקל למפיק סקוט רודין לקראת השתתפותם באירוע גיוס תרומות לנשיא אובמה. השניים כתבו כך: "שאשאל אותו אם אהב את ג'אנגו? (סרטו של קוונטין טרנטינו על עבד שחור משוחרר)", כתבה פסקל. ורודין ענה: "אולי הוא אהב את '12 שנים של עבדות, הוא בטח אוהב את קווין הארט (קומיקאי שחור)".

גם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין תרם לשיח הגזעני, כשנתן לאלופת ההחלקה אירינה רודנינה להדליק את המשואה האולימפית במשחקי החורף, אחרי שפרסמה תמונה פוגענית של בני הזוג אובמה בחשבון הטוויטר שלה.