החוק שימנע את הסכם הגרעין?

פחות משבועיים לפני הדד-ליין להסכם הסופי על תכניתה הגרעינית של אירן, אישר הפרלמנט בטהרן חוק חדש לפיו תימנע כניסת פקחים למתקניה. החוק עשוי להערים קשיים, מאחר ומדובר באחת הדרישות המרכזיות של המערב

החוק עבר בקריאה ראשונה (רויטרס)

תשעה ימים לפני המועד שנקבע לחתימת הסכם על תכנית הגרעין האירנית, הפרלמנט בטהרן אישר אמש (ראשון) הצעת חוק שנועדה למנוע פיקוח על מתקני הצבא במדינה - מהלך שעשוי להוביל לפיצוץ השיחות בין המעצמות לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמנם ההצעה עוד צריכה לעבור עוד שתי ערכאות, אך אם תאושר היא צפויה להערים קשיים על ההסכם המתגבש בין הצדדים. ארה"ב והמעצמות דורשות מהאירנים לאפשר כניסה של פקחים לאתרים גרעיניים ובהם גם מתקנים צבאיים, שם לפי ההערכות נעשים ניסויים בראשי נפץ גרעיניים.

נשיא אירן רוחאני שלל בחודשים האחרונים את האפשרות שפקחים מטעם הקהילה הבינלאומית יורשו להיכנס למתקני הגרעין במדינה, תנאי שלפי חלק מהמעצמות ובראשן צרפת עשוי להוביל לפיצוץ השיחות.

"לא ממהרים להסכם". רוחאני (רויטרס)

בשבוע שעבר אמר הנשיא האירני: "אנחנו עושים כל שביכולתנו להגיע להסכם, תוך שמירה על הקווים האדומים שלנו והגנה על האינטרסים של האומה האירנית". בנוגע להגעה לחתימה סופית על ההסכם אמר רוחאני: "אנחנו רציניים מאוד במשא ומתן אך לא ממהרים להסכם".