צרפת: "לא נאפשר לאירן להשיג פצצת אטום"

לאחר שאתמול הושעו הדיונים בז'נבה בין המעצמות ואירן בעקבות מבוי סתום אליו נקלעו הצדדים, שר החוץ הצרפתי לורן פביוס מביע ספקות בנוגע להסכם הגרעין המתגבש. "צרפת בעד הסכם, אך רק כזה שיבטיח שאירן לא תוכל להשיג נשק גרעיני", הבהיר פביוס. נשיא אירן: "אין דבר שלא ניתן לפתור"

תוקף את ההסכם. פביוס וזריף (רויטרס)

בעוד הדיונים בין מעצמות המערב ואירן נדחו לשבוע הבא בשל מחלוקות בין הצדדים, תוקף הבוקר (שבת) שר החוץ הצרפתי את מתווה ההסכם המתגבש על תכניתה הגרעינית של אירן ואומר כי הוא עלול להוביל לכך שטהרן תוכל להתחמש בפצצת אטום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון שהעניק לאחת מתחנות הרדיו באירופה אמר שר החוץ לורן פביוס כי "צרפת מעוניינת בהסכם, אבל רק על פי מתווה שמבטיח באמת שאירן תוכל להסתפק באנרגיה גרעינית לצרכים אזרחיים בלבד". בנוסף, הבהיר פביוס כי מדינתו לא תתמוך בהסכם שעשוי לאפשר לאירן נשק גרעיני.

אתמול השעו אירן וששת המעצמות את המשך הדיונים הנערכים בימים אלה בז'נבה בעקבות מבוי סתום אליו נקלעו הצדדים. עם זאת, נציגי המדינות הסכימו להמשיך את המגעים בשבוע הבא.

אופטימי. רוחאני (רויטרס)

נשיא אירן: "אין דבר שלא ניתן לפתור"

על פי גורמים המעורים בפרטי הדיונים, לא הושגה הסכמה על המחקר האירני בנושא הגרעין ועל הסרת הסנקציות מעל הרפובליקה האסלאמית. צרפת נחשבת לאחת המעצמות שמערימה קשיים יותר מכל חברותיה בנוגע לפרטי ההסכם. במהלך הדיונים דרשו הנציגים הצרפתים להטיל על אירן מגבלות רבות שיקשו עליה לפתח נשק גרעיני.

בתוך כך, נשיא אירן חסן רוחאני הגיב הבוקר למאמצים להגיע להסכם ואמר כי ישנה התקדמות במגעים בין מדינתו למערב. "ההתקדמות האחרונה בין הצדדים עשויה להוביל להסכם קבע", אמר הנשיא האירני לסוכנות הידיעות האירנית IRNA.

לטענת רוחאני, ניתן לגשר על כל המכשולים וחילוקי הדעות שהתגלו במהלך השבועות האחרונים. "בסבב השיחות האחרון ראינו מספר נקודות שעשויות להביא לגיבושו של הסכם סופי", אמר הנשיא. "אני מאמין שזה אפשרי להגיע להסכם ואין דבר שלא ניתן לפתור".