"המשט יגיע לעזה או ללב של כולם"

משט של פעילים פרו-פלסטינים, שכולל שלוש ספינות לפחות, יצא לכיוון רצועת עזה בניסיון לשבור את הסגר: "כל המשתתפים הוזהרו מפני תגובה לפרובוקציות של ישראל". הפעילים טוענים כי ישראל מנסה לשתול מרגל בספינה

ארכיון (פייסבוק)

"המשט הוא סמל להתנגדות, ישראל מנסה לסכל אותנו": סוכנות הידיעות הרוסית RT אישרה את הדיווח בחדשות 2 לפיו פעילים פרו-פלסטינים יצאו למשט חדש לעזה, שעלול לגרום למבוכה ואף לעימות אלים. כתבת הסוכנות נדזדה קרוקובה התלוותה לפעילים במפגש סודי באיטליה רגע לפני ההפלגה - ושמעה מהם על החשש מחיילי צה"ל ועל החשדנות מ"בוגדים" בתוך המשט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, המשט כולל שלוש ספינות לפחות שכבר יצאו לדרכן. רשימת המשתתפים נשארה חשאית, אך על פי הדיווח נשיא טוניסיה לשעבר צפוי להיות על הסיפון וכך גם חברי פרלמנט, דיפלומטים, עיתונאים ואפילו נזירה.

דרור פיילר, אחד המארגנים, הוא מוזיקאי שוודי מוכר שנולד בישראל. למרות שאמו עדיין מתגוררת בארץ, עליו נאסר לפגוש אותה בשל הפעילות הפרו-פלסטינית שלו - כך מדווחת הסוכנות. לדבריו, "ייתכן שהמשט לא יגיע לעזה אבל הוא יגיע ללבבות רבים שיפעמו יחד עם עזה".

"עלינו לצאת לדרך כי הפוליטיקאים נכשלים בתפקידם - הם לא לוחצים מספיק על ישראל שתסיר את המצור", הוסיף. אנה מיראנדה בת ה-44 היא פוליטיקאית מגליציה ובכירה בפרלמנט האירופי. כעת היא ממארגני המשפט: "הלחימה בעד החירות היא הדרך שלנו. המשט הוא סמל להתנגדות בכל העולם".

בג'יהאד מאיימים: אם המשט ייעצר, תופר הפסקת האש

לא כל המשתתפים אופטימיים כמוה: במפגש הסודי רבים טענו כי ישראל עושה ככל יכולתה לבלום את המסע, ואף ניסתה לשכנע חלק ממשתתפי המשט להדליף מידע. "עלינו להיות מוכנים לכך שיש יהודה איש קריות בינינו" - אמר אחד מאנשי הצוות, ברמיזה לאפשרות שאחד מהנוסעים יעביר מידע לישראל. "כל המשתתפים הוזהרו מפני תגובה לפרובוקציות, כי אם יישבו על ידי חיילים ישראלים כל תוקפנות תוביל למכות רצח".

בתחילת השבוע דיווח כתבנו ניר דבורי כי ספינה שעגנה בנמל בשבדיה יצאה לעבר רצועת עזה בניסיון לשבור את הסגר הימי שהוטל על הרצועה על ידי ישראל מאז מבצע "צוק איתן".

מדובר במשט שיצא לאחרונה מהנמל בשבדיה וצפוי לעבור במספר תחנות נוספות על מנת לאסוף פעילים אירופאים פרו-פלסטינים. מאחורי המהלך עומדים מספר ארגונים נוספים בהם גם Free-Gaza שפועל לבצע דה-לגיטימציה למדיניות ישראל בעולם.

בג'יהאד האסלאמי עוקבים מקרוב אחר המשט ומקווים שיגרום לרעש בזירה הבינלאומית ולמבוכה בישראל, כפי שקרה עם משט המרמרה בשנת 2010. בכיר הארגון חאלד אל-בטש איים לשים קץ להפסקת האש אם ישראל תעצור את המשט בדרך לעזה.