ארה"ב: אירן ממשיכה לתמוך בטרור

דוח הטרור השנתי שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית טוען כי בשנת 2014 חלה עלייה חדה במספר הנרצחים בפיגועי טרור ברחבי העולם - ולאירן חלק גדול בכך. על פי הדוח, טהרן ממשיכה לתמוך בקבוצות טרור בכמה אזורים לרבות במשטרו של אסד בסוריה. יחד עם זאת מציין הדוח כי 'המדינה האסלאמית' הפך לארגון הטרור הרצחני בעולם

ממשיכה לספק נשק, מימון ואימונים| ארכיון

אירן ממשיכה בפעילות "הקשורות לטרור" שלה בשנה שעברה וגם המשיכה לספק תמיכה צבאית נרחבת לנשיא סוריה בשאר אל-אסד - כך פרסמה אמש (שישי) מחלקת המדינה האמריקנית בדוח הטרור השנתי שלה, שפורסם ימים ספורים לפני תאריך היעד לתום השיחות עם אירן. עוד עולה בדוח כי חלה עלייה משמעותית במספר הנרצחים בעולם בעקבות פיגועי טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח המתפרסם בכלי התקשורת בארה"ב, בשנת 2014 המשיכה אירן לספק נשק, מימון ואימונים ללוחמים שיעים בעירק ובעיקר לתמוך במשטרו הקורס של באשר אל אסד בסוריה. מדיניות החוץ של טהרן במזרח התיכון לא התמתנה בעקבות בחירתו של הנשיא חסן רוחאני וגם לא בעקבות הסיכוי הסכם גרעיני עם ארצות הברית והמעצמות.

"תמיכתה של אירן בטרור בשנת 2014, נותרה בעינה באמצעות כוח קודס של משמרות המהפכה, המעניק תמיכה צבאית ומודיעין, לארגונים כמו חיזבאללה בלבנון, שנותרה איום משמעותי על יציבותה של לבנון ובאזור הרחב יותר", נכתב בדוח.

יחד עם זאת, הדוח אינו טוען כי משמרות המהפכה חותרים לפגוע באזרחי ארה"ב ואף אינו מאשים את המיליציות בעירק בקשירת קשר לתקיפת יועצים אמריקנים במדינה. אולם הדוח מצייר תמונה כללית על מדיניות החוץ התוקפנית של אירן שלעתים קרובות מהווה ניגוד לאינטרסים של ארה"ב.

ארגוני טרור רבים פועלים בסוריה| ארכיון (יוטיוב)

"אנו מאוד מודאגים לגבי פעילות משמרות המהפכה ולכוחות הפועלים מטעמם", אמרה טינה קינדאנו האחראית על המלחמה בטרור במחלקת המדינה האמריקנית. "אנו צופים במתרחש בזהירות רבה", הוסיפה.

הדוח הנוכחי מתפרסם שבוע בלבד לפני ששר החוץ האמריקני ג'ון קרי ממריא לוינה בכדי להגיע לסיכום בשיחות הגרעין עם אירן. במידה וייחתם ההסכם בין אירן לבין המעצמות יוסרו הסנקציות הכלכליות על טהרן.

עלייה חדה במספר פיגועי הטרור

גם כאשר ארצות הברית ואירן יש אויב משותף, בדמות ארגון המדינה האסלאמית, גוברת המתיחות בין וושינגטון לטהרן. על פי הדוח, חלק מהמיליציות השיעיות הפועלות בחסות משמרות המהפכה מבצעות הפרות זכויות אדם נגד אזרחים סונים.

עוד עולה מנתוני הדוח כי חלה עלייה חדה במספר פיגועי הטרור ברחבי העולם ומספר ההרוגים בשנת 2014 שמעיד על האפקטיביות הרבה של ארגוני הטרור להסב אבדות רבות.

מספר פיגועי הטרור בשנת 2014 גדל ב -35 אחוזים בסך של 13463 פיגועים. מספר הקורבנות ברחבי העולם כתוצאה מאותם פיגועים עלה ב- 81 אחוזים והסתכם ב- 32700 נרצחים. הפיגועים התרחשו ב -95 מדינות, עם ריכוזים כבדים מאוד בעירק, פקיסטן, הודו, אפגניסטן וניגריה.

חלק נכבד מתוך 388 העמודים של הדוח מוקדש לעלייתו של ארגון דאע"ש על פני ארגון אל קאעידה שאיבד מכוחו, הרבה בזכות המדיה החברתית שסייע רבות להגדיל את כמות הלוחמים של המדינה האסלאמית בהיקף של יותר מ- 16 אלף לוחמים מ- 90 מדינות עד לסוף חודש דצמבר.